Partnerzy serwisu:

Koleje Czeskie rozstrzygnęły jeden z przetargów na montaż ETCS w lokomotywach

Michał Szymajda 31.07.2019 1,8k

Koleje Czeskie rozstrzygnęły jeden z przetargów na montaż ETCS w lokomotywach
fot. M. Szymajda
Česke Drahy rozstrzygnęły pierwszy z przetargów na montaż urządzeń ETCS w części swoich lokomotyw. Ale to pyrrusowe zwycięstwo, bo w drugim przetargu na montaż systemów w nowoczesnych pojazdach osiągnięto oferty zbyt wysokie by je wdrożyć.
ČD zamontuje urządzenia ETCS w 102 elektrowozach serii 162 oraz serii 362, produkowanych na początku lat 90., rozwijających prędkość maksymalną 140 km/h. W ramach projektu „przyspieszone” zostaną też nieco starsze lokomotywy serii 163/363, ze 120 km/h do prędkości 140 km/h. Za tę operację Czesi zapłacą łącznie, w przeliczeniu na polską walutę, ponad 234 miliony złotych. Jednak 39% tej sumy pokryje celowa dotacja z Unii Europejskiej. Przetarg na zabudowę w elektrowozach ETCS wygrało rodzime czeskie konsorcjum firm AŽD Praha i ČD-Telematika.

Gorzej poszło Czechom z doposażaniem w ETCS nowoczesnego sprzętu. Tego systemu nie dostaną na razie pociągi Pendolino, sześć zestawów RailJet i 20 wielosystemowych lokomotyw serii 380. Nie odbędzie się też jego instalacja w piętrowych elektrycznych zespołach trakcyjnych CityElefant oraz ezt RegioPanter i InterPanter. Powodem są bardzo wysokie ceny, które przedstawili oferenci. Trwa jeszcze przetarg na doposażenie w ETCS lokomotyw spalinowych, spalinowych pojazdów trakcyjnych (w tym polskich Linków z Pesy).

Warto przypomnieć, że PKP Intercity rozpisało niedawno przetarg na doposażenie w ETCS poziomu 2 lokomotyw Husarz.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony