Partnerzy serwisu:

Koleje Czeskie nie naprawią już swojego pociągu Pendolino po wypadku

Michał Szymajda 10.03.2023 7,5k

Koleje Czeskie nie naprawią już swojego pociągu Pendolino po wypadku
Fot. HZS Moravskoslezského kraje
Koleje Czeskie zrezygnowały z naprawy swojego, jednego z siedmiu posiadanych, składu zespolonego Pendolino. Zdaniem operatora, Alstom oczekiwał za naprawę zdecydowanie zbyt dużo.
– Kwota naprawy może wzrosnąć nawet do 250 milionów koron (to prawie 50 milionów złotych!). To byłoby nieekonomiczne biorąc pod uwagę wiek pojazdu – powiedziała w rozmowie z Czeską Agencją Prasową rzeczniczka CD Vanda Rajnochová. Sześć znacznie mniej uszkodzonych wagonów (czeskie Pendolino ma 7 wagonów) zostanie przeznaczonych na części zamienne. W przyszłości wycofana jednostka powinna zostać zastąpiona innym zestawem, prawdopodobnie w standardzie pociągów ComfortJet, z wagonami produkcji Siemens-Skoda.

Kolizja, która doprowadziła do zniszczenia czoła pociągu miała miejsce na stacji w Bohuminie 27 czerwca 2022. Maszynista szybkiego składu przejechał sygnał „stój” i wjechał w rozjazdy nieustawione pod bieg jego pociągu. Doszło do wykolejenia pierwszego wagonu i zderzenia z lokomotywą manewrową CD Cargo. Pod koniec 2022 roku czeska policja opublikowała informację o tym, że maszynista Pendolino, który zginął w katastrofie. Z przyczyn ekonomicznych Koleje Czeskie nie ubezpieczają już od takich zdarzeń 18-letnich zespołów trakcyjnych. Przypomnijmy, że naprawa polskiego Pendolino po wypadku z Ozimku była warta 8,5 mln zł. 

Jak podaje portal zdopravy.cz, Obecnie, z siedmiu posiadanych pociągów Pendolino w Czechach kursują tylko cztery pojazdy. Jeden z nich jest wyłączony z ruchu po wykolejeniu na Słowacji, w kolejnym trwa montaż ETCS.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony