Partnerzy serwisu:

Koleje Czeskie kupiły 47 austriackich wagonów do szybkiej jazdy

Martyn Janduła 19.01.2017 957

Koleje Czeskie kupiły 47 austriackich wagonów do szybkiej jazdy
Fot. Nordlicht8, CCA-SA
Wagony nie są wprawdzie nowe, bo przewoźnik odkupił je od austriackiego ÖBB, ale są za to dostosowane do jazdy z prędkością 200 km/h. 47 sztuk takich pojazdów zakupiły właśnie České Dráhy, o czym przewoźnik poinformował na własnej stronie.
České Dráhy poinformowały o zakupie 47 wagonów o standardzie UIC Z1 od ÖBB. – Nowo nabyte pojazdy uzupełniają naszą dotychczasową flotę nowoczesnych wagonów do połączeń o wyższym standardzie, zwłaszcza, że cieszy się on coraz bardziej rosnącym zainteresowaniem pasażerów – mówi Michał Stepan, członek zarządu odpowiedzialny za transport pasażerski. – Pozwoli nam to zapewnić odpowiedni komfort podróży w klimatyzowanych pojazdach oraz w przyszłości rozszerzyć ofertę o kolejne połączenia – dodaje.

Wagony zakupione w Austrii należą do nowoczesnych pojazdów UIC Z1 wyposażonych w klimatyzację, gniazdka elektryczne o mocy 230V oraz automatycznie zamykane drzwi z funkcją blokady podczas jazdy. Wagony te są dostosowane do ruchu międzynarodowego. W Europie standard ten znany jest już od lat siedemdziesiątych, a w Polsce – dziewięćdziesiątych. Z1 oznacza, że wagony takie mogą rozwijać maksymalną prędkością do 200 km/h.

Jak informuje przewoźnik, wagony o takim standardzie są powszechnie wykorzystywane w Niemczech i Austrii. Koleje Czeskie mają też nadzieję, że w niedalekiej przyszłości staną się też wymaganym standardem także w Polsce, w związku ze stopniową poprawą infrastruktury kolejowej na trasie Warszawa – Katowice i przystosowaniem jej do prędkości 200 km/h.

Z 47 zakupionych wagonów, 41 ma standard drugiej klasy. Pojazdy są przedziałowe, a w każdym boksie znajduje się sześć siedzeń z możliwością regulacji. Przewoźnik zakupił także 4 wagony pierwszej klasy oraz dwa wagony restauracyjne. – Wagony będą stopniowo wprowadzane do eksploatacji tuż po odbyciu niezbędnych odbiorów technicznych – mówi Mirosław Kupec, członek zarządu odpowiedzialny za obsługę sprzętu i mienia. – W tym roku dokonamy jeszcze ich przeglądu oraz ewentualnej naprawy. Wymienimy na nowe urządzenia źródła zasilania lub klimatyzacji. Będziemy także płacić za ich późniejszą konserwację i naprawy oraz wyposażenie wnętrza – dodaje.

Dzięki ostatnim zakupom Koleje Czeskie będą posiadać już ponad 200 nowoczesnych wagonów w standardzie UIC Z1, przystosowanych do prędkości 200 km/h. Kolejne 100 nowoczesnych wagonów znajduje się w składzie pociągów Railjet i Pendolino. Przewoźnik jest także na etapie postępowania przetargowego dostawy 50 nowoczesnych wagonów osobowych, które obsługiwać będą trasę Praga – Brno – Bratysława – Budapeszt. Według zapowiedzi, będą to najnowocześniejsze tego typu pojazdy w Europie Środkowej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony