Partnerzy serwisu:

Koleje Czeskie chcą kupić zespoły trakcyjne na baterie

Michał Szymajda 08.09.2022 1,4k

Koleje Czeskie chcą kupić zespoły trakcyjne na baterie
Motorak na linii ze Sztramberku do StudenkiFot. M. Szymajda
Ceske drahy zamierzają nabyć kilka pojazdów, które na odcinkach niezelektryfikowanych zamiast silnika spalinowego używałyby baterii. Miałyby kursować blisko polskiej granicy.
Czeski portal poświęcony transportowi – zdopravy.cz – poinformował, że trwają rozmowy między Kolejami Czeskimi a zamawiającym u nich usługi regionalne Krajem Morawsko-Śląskim. Dotyczą tego, by wprowadzić na linie, gdzie obecnie pociągi poruszają się zarówno pod siecią trakcyjną, jak i bez niej, pojazdy wyposażone w pantograf oraz baterie.

Miałyby one pozwolić na bezproblemowe, zeroemisyjne pokonanie odcinka bez sieci trakcyjnej. Wstępnie do takiej obsługi wytypowano linię Ostrava – Studénka – Štramberk. Ostatnie miasto jest popularnym celem wycieczek, z uwagi na piękne centrum, zamek i liczne jaskinie w jego okolicach. Przyciąga ono, z uwagi na niewielką odległość od granicy, także polskich turystów. Miałoby to z pewnością swój aspekt promocyjny, zwiększyłoby też liczbę bezpośrednich pociągów we wspomnianej relacji (w większości przypadków obecnie konieczna jest przesiadka ze spalinowego motoraka w Studence).

Trwają rozmowy ze Škodą Transportation, aby takie pojazdy dostarczyć w ramach już zawartej dużej umowy ramowej na dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych. To pozwoliłoby Kolejom Czeskim uniknąć długotrwałej procedury przetargowej. Jest jednak pewien szkopuł – takich pojazdów czeski producent dotąd nie budował.

Równolegle České dráhy wciąż rozmawiają z producentami w sprawie dostawy dużej partii pojazdów na baterie, lub nawet na wodór, w ramach osobnego zadania.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony