Partnerzy serwisu:

Koleje Białoruskie zamawiają 15 chińskich lokomotyw elektrycznych

Przemysław Farsewicz 13.01.2021 14

Koleje Białoruskie zamawiają 15 chińskich lokomotyw elektrycznych
Fot. Koleje Białoruskie
Koleje Białoruskie podpisały umowę z producentem taboru kolejowego Datong Electric Locomotive Company, należącego do holdingu CRRC, na dostawę 15 jednosekcyjnych lokomotyw elektrycznych BKG2. Zakup finansuje Chiński Bank Eksportu-Importu.
Białoruskie zamówienie opiewa na 64,3 mln euro, czyli ponad 290 mln zł. Dokument został podpisany przez szefa Kolei Białoruskich Władimira Morozowa, prezesa zarządu CUEC, firmy zajmującej się eksportem samochodów i elektroniki – Wang Jinsonga oraz prezesa zarządu Datong Electric Locomotive Company, chińskiego producenta tabru kolejowego – Huang Qichao. 15 lokomotyw elektrycznych zostanie dostarczonych na Białoruś do końca 2023 roku i będą wykorzystywane zarówno do przewozów towarowych, jak i pasażerskich.

Koleje Białoruskie od 10 lat mocno współpracują z chińską firmą w zakresie eksportu i importu sprzętu elektrycznego oraz z producentem Datong Electric Locomotive Company. W tym czasie Koleje Białoruskie kupiły już łącznie 30 elektrycznych lokomotyw towarowych serii BKG1 i BKG2. Również w ścisłej współpracy z CUEC zelektryfikowano odcinki kolejowe Homel – Żłobin – Osipowicze, Mołodeczno – Gudogaj – granica państwowa i trwają prace nad elektryfikacją odcinka Żłobin – Kalinkovichi – Barbarov.

Warto podkreślić, że rola tranzytowa Białorusi jest istotna, ponieważ przez Białoruś prowadzi najkrótsza droga z Chin i Rosji do krajów UE, w tym Niemiec i Polski. Niemal 30 proc. ruchu to transport tranzytowy. Odniósł się do tego w swej wypowiedzi szef Kolei Białoruskich. – Dzięki naszemu wspólnemu wkładowi w rozwój infrastruktury i taboru, zapewniony jest niezakłócony przepływ ładunków na trasie Chiny – Europa – Chiny. Świadczy o tym dynamiczny rozwój przewozów kolejowych w ostatnich latach. O ile w 2015 roku wolumen ruchu kontenerowego wyniósł 59,9 tys. TEU, to do końca 2020 roku zwiększył się 9-krotnie i wyniósł około 540 tys. TEU – podkreśla Władimir Morozow, szef Kolei Białoruskich.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony