Partnerzy serwisu:

Grupa PKP przeznaczy 5 mln zł na walkę z koronawirusem

inf. pras. 03.04.2020 313

Grupa PKP przeznaczy 5 mln zł na walkę z koronawirusem
fot. ot. HB Reavis
Spółki z Grupy PKP za pośrednictwem Fundacji Grupy PKP przeznaczą ok. 5 mln zł na walkę z koronawirusem. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu do badań laboratoryjnych. Jako pierwsza sprzęt wraz z odczynnikami otrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.
Pracownicy Grupy PKP nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem pasażerów, umożliwiając im podróżowanie do pracy, placówek medycznych i innych miejsc, w których mogą załatwić niezbędne sprawy. Mając na uwadze najważniejszą dziś kwestię – zdrowia publicznego milionów Polaków – zarząd i rada nadzorcza Polskich Kolei Państwowych S.A. podjęły decyzję o przekazaniu darowizny celowej w wysokości 2 mln złotych dla Fundacji Grupy PKP na rzecz walki z koronawirusem. Łączny budżet, w skład którego wchodzą darowizny od spółek Grupy PKP na rzecz tych działań, będzie wynosił blisko 5 milionów złotych.

– Środki przekazywane przez spółki skarbu państwa na zakupy najpotrzebniejszych urządzeń diagnostycznych czy środków ochrony to dziś najlepiej wydawane pieniądze. Takie darowizny, jak dotychczasowe przekazane przez PKP, pozwalają na bieżąco uzupełniać braki i poprawiać bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Każda inicjatywa spółek pod nadzorem Ministerstwa Skarbu Państwa jest przykładem bezcennych w czasach epidemii solidarnościi empatii – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

– Polskie Koleje Państwowe to odpowiedzialna firma. W trudnej sytuacji, a z taką mamy do czynienia obecnie, dokłada wszelkich starań, aby skutki epidemii były jak najmniej dolegliwe. Bardzo dziękuję kolejarzom za ich codzienną służbę oraz za podjęte inicjatywy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Pandemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, która dotknęła dziś społeczność międzynarodową i obywateli Polski, jest największym zagrożeniem epidemicznym XXI wieku. Nadzwyczajna sytuacja, w jakiej obecnie się znaleźliśmy, wymaga nadzwyczajnych działań: dyscypliny, wdrożenia specjalnych procedur w pracy i życiu codziennym, ale także empatii i troski o drugiego człowieka. Polskie Koleje Państwowe, jako firma z wieloletnią tradycją, w której służba społeczeństwu to podstawa codziennej działalności, czują się w obowiązku wspomóc służbę zdrowia w walce z obecnym zagrożeniem – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pozwoli laboratoriom zwiększyć możliwości diagnostyczne oraz przyspieszyć wykonywanie badań u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jest jednym z wielu przedsięwzięć, które pozwalają zwiększać szanse powodzenia w codziennej walce z pandemią. Kolejowe spółki starają się wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i zasoby – np. pracownicy WARS rozpoczęli dostawy przygotowanych przez własnych kucharzy obiadów dla lekarzy i pielęgniarek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Prężnie działa także Fundacja Grupy PKP, która prowadzi wiele projektów na rzecz walki z koronawirusem, m.in. wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osób starszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji bez możliwości wyjścia z domów. – Obecnie podstawowym celem Fundacji jest wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pilnej pomocy. Sytuacja w kraju wymaga od nas reakcji i szybkiego działania. Kolejarze wciąż pełnią swoją służbę, dlatego zapewniamy im środki ochrony osobistej – wyznała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja dołoży swoją cegiełkę na rzecz walki z wirusem COVID-19 poprzez dystrybucję maseczek ochronnych wyprodukowanych przez MODUS Przedsiębiorstwo Odzieżowe S.A. Wśród kolejarzy pozostających w czynnej służbie, firma na co dzień zajmuje się szyciem mundurów kolejowych, ale ekspresowo przestawiła produkcję na maski. Poza tym wsparcie w środki ochrony osobistej otrzymają pracownicy Kolejowej Medycyny Pracy. Maseczki ochronne trafią jeszcze do pracowników na place budowy, na których realizowane są inwestycje kolejowe, w czasie gdy tak istotne jest utrzymanie miejsc pracy. Artykuły  pierwszej potrzeby dostarczone zostaną również pracownikom kolei i emerytom przebywającym na kwarantannie domowej. Z kolei dzieci uczące się zdalnie, w szczególności z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, otrzymają sprzęt komputerowy. Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie zakupiony zostanie z kolei sprzęt laboratoryjny. 
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport