Partnerzy serwisu:

Kolejami Wielkopolskimi do Łodzi. Ruszył „studencki” pociąg przyspieszony

Kasper Fiszer 14.12.2020 4,4k

Kolejami Wielkopolskimi do Łodzi. Ruszył „studencki” pociąg przyspieszony
Pociąg KW w Łodzifot. Kasper Fiszer
Wczoraj w Łodzi pojawił się nowy przewoźnik kolejowy. Samorządowa spółka Koleje Wielkopolskie uruchomiła weekendowy kurs relacji Poznań Główny – Łódź Fabryczna. Czas przejazdu jest krótszy niż cztery godziny. Czy to wystarczy, by pozyskać nowych pasażerów?
W niedzielę 13 grudnia po raz pierwszy do Łodzi dojechał pociąg Kolei Wielkopolskich. Spółka uruchomiła we wchodzącym dziś w życie rozkładzie jazdy kurs relacji Poznań Główny – Łódź Fabryczna, który odbywa się wyłącznie w piątki i niedziele. Pociąg wyjeżdża z Poznania o 14:23, a podróż zajmuje 3 godz. 46 min. Przejazd realizowany jest trasą przez Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Kalisz i Zduńską Wolę.

Bez postoju na Chojnach czy Niciarnianej

Pociąg ma charakter przyspieszony i zatrzymuje się tylko na ważniejszych stacjach. Z jednej strony pozwoliło to skrócić czas przejazdu o ok. 30 minut, z drugiej powoduje jednak mniejszą dostępność kursu. Jest to odczuwalne również w samej Łodzi Samorządowy przewoźnik wyznaczył bowiem w tym mieście tylko dwa postoje: na stacjach Widzew i Fabryczna. Pominął więc nie tylko mniejsze przystanki (Lublinek, Pabianicka, Dąbrowa, Niciarniana), ale także stację Chojny, na której przystają pociągi pospieszne.

Nietypowa jest także trasa przejazdu przez miasto. Dotychczas wszystkie kursy regionalne z Poznania kończyły bieg na dworcu Łódź Kaliska, część dawniej kierowano do Zgierza. Na Kaliskiej kończą też aktualnie bieg kursy kategorii Regio. KW dojeżdżają natomiast na Dworzec Fabryczny. Z jednej strony dezintegruje to ofertę (połączenia w tym samym kierunku odjeżdżają z różnych miejsc), z drugiej jednak zapewnia dojazd do ścisłego centrum.

Kurs bez komunikacji zastępczej

W dniu inauguracji kurs obsłużyła jednostka serii EN76, a przejazd przebiegł zgodnie z planem i pociąg przybył do Łodzi o czasie. Informacja pasażerska działała poprawnie. Zainteresowanie podróżnych było jednak stosunkowo niewielkie: za Ostrowem Wielkopolskim zajęte byłoo ok. 10 proc. miejsc siedzących. Kasy w Ostrowie wydawały podróżnym bilety w taryfie Regio, a nie KW.

Należy przy tym zaznaczyć, że pociąg przyspieszony jest w dużej mierze dublowany kursami regionalnymi. Do Ostrowa Wielkopolskiego zaledwie sześć minut przed pociągiem KW przyjeżdża kurs kategorii Regio. Warto też podkreślić, że – inaczej niż w przypadku znacznej części pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w tym tych do Ostrowa Wielkopolskiego – Koleje Wielkopolskie nie muszą przewozić swoich pasażerów pomiędzy Łaskiem a Łodzią autobusami zastępczymi uruchamianymi w związku z remontem linii nr 14.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony