Partnerzy serwisu:

Koleją w korki w Nowym Sączu. Powstała Taryfa Sądecka

inf. pras. 11.09.2018 2,1k

Koleją w korki w Nowym Sączu. Powstała Taryfa Sądecka
fot. M. Szymajda, Rynek Kolejowy
Od 10 września mieszkańcy Sądecczyzny na jednym bilecie będą mogli poruszać się zarówno pociągami, jak i autobusami sądeckiego MPK. Czas pokaże, czy nowa oferta powtórzy sukces Taryfy Podhalańskiej.
Korki, które tworzą się obecnie przez budowę nowego mostu heleńskiego, paraliżują miasto i drogi dojazdowe. Województwo małopolskie, we współpracy z lokalnymi samorządowcami, postanowiło skuteczniej zachęcić mieszkańców do zostawienia samochodów pod domem i dojeżdżania do pracy czy szkoły komunikacją publiczną. Od września dzięki Taryfie Sądeckiej będzie to jeszcze bardziej opłacalne.

– Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ułatwić mieszkańcom codzienne podróże w czasie budowy nowego mostu heleńskiego. Dlatego już w maju zostało uruchomione kolejowe wahadło między przystankami Nowy Sącz Miasto i Nowy Sącz Chełmiec, zwiększyliśmy też liczbę połączeń kolejowych na odcinku Nowy Sącz – Stary Sącz i Nowy Sącz – Rytro. Taryfa Sądecka to kolejny krok w stronę rozwiązania problemu gigantycznych korków w godzinach szczytu – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Autobus w cenie pociągu

Taryfa Sądecka ruszyła 10 września. Dzięki niej na jednym bilecie będzie można jeździć pociągami Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych (w wybranej strefie), a potem bez problemu przesiąść się na autobus MPK i dojechać do wybranego miejsca w Nowy Sączu lub w gminie pojazdami sądeckiego MPK. Bilety z Taryfy Sądeckiej będzie można kupić w bezpłatnej aplikacji mobilnej iMKA, w automatach MKA, a także w kasach. Dostępne będą zarówno bilety miesięczne, jak i czasowe (60-, 90- i 120-minutowe).

Dzięki współpracy Województwa Małopolskiego, miasta Nowy Sącz, Powiatu Nowosądeckiego, a także okolicznych gmin: Stary Sącz, Rytro, Łącko i Podegrodzie, ceny biletów z Taryfy Sądeckiej są bardzo atrakcyjne. Dla porównania, bilet, który obowiązuje przez 120 minut na trasie kolejowej Nowy Sącz (Jamnica) i Krynica-Zdrój, a także na autobusy sądeckiego MPK, kosztuje 7,60 zł. Za miesięczny bilet na tej trasie będzie trzeba z kolei zapłacić 200 zł. To oczywiście ceny biletu normalnego, bo Taryfa Sądecka uwzględnia wszystkie ustawowe ulgi.

Na wzór Taryfy Podhalańskiej

– Jestem pewien, że Taryfa Sądecka świetnie się sprawdzi na Sądecczyźnie. Podobne rozwiązania testujemy już od jakiegoś czasu na Podhalu w ramach tzw. Taryfy Podhalańskiej, która umożliwia podróżowanie nie tylko pociągami pomiędzy Nowy Targiem i Zakopanem, ale też korzystanie z komunikacji miejskiej w tych miastach – wyjaśnia Leszek Zegzda, dodając, że w przyszłości samorząd województwa małopolskiego chciałby stworzyć zintegrowaną taryfę dla całej Małopolski. Trwają już przygotowania do opracowania wstępnej koncepcji takiego wspólnego biletu.

Jak dodał Leszek Zegzda, Taryfa Sądecka pomoże też wypromować wśród Sądeczan Małopolską Kartę Aglomeracyjną. Tym bardziej, że czeka tam na nich sporo udogodnień w dalszych podróżach po regionie. Przykładowo, jadąc już pociągiem do Krakowa lub Tarnowa, mogą dzięki MKA – w automacie lub aplikacji iMKA – kupić bilet na komunikację miejską w tym mieście. To najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony