Partnerzy serwisu:

Koleją w 20 godzin między Moskwą a Berlinem. Prezes RŻD: Talgo to nowa jakość

Michał Szymajda 20.12.2016 3,9k

Koleją w 20 godzin między Moskwą a Berlinem. Prezes RŻD: Talgo to nowa jakość
Wagony Talgo na Olszynce Grochowskiej w WarszawieFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
17 grudnia w otoczeniu kamer na Dworcu Kurskim w Moskwie otwierano zupełnie nowe połączenie Moskwa – Berlin, które obsługują zestawy Talgo. Dzięki systemowi automatycznej zmiany rozstawu kół, podróż między dwoma stolicami przez Warszawę stała się znacznie krótsza.
– Przez wiele lat szybkie połączenia między Rosją a Środkową i Zachodnią Europą napotykały problem w postaci innej szerokości torów. Teraz problem ten został rozwiązany. Kolej powinna jednoczyć i dzisiaj dostajemy do dyspozycji nowoczesny tabor, który nam to ułatwia. Zmiana rozstawu kół z europejskiego na wschodni w całym pociągu trwa zaledwie 20 minut, wcześniej trwało to kilka godzin – powiedział Prezes RŻD Oleg Belozerow, zaznaczając, że Talgo oznacza nową jakość, m.in. za sprawą możliwości przewozu osób niepełnosprawnych na pokładzie. Zmiana rozstawu kół odbywa się w Brześciu przy granicy białorusko–polskiej, na specjalnych urządzeniach rozstawczych, w 70-metrowym hangarze.

– Czas przejazdu ze stolicy Rosji do Berlina skróci się o prawie 5 godzin, do stacji docelowej dojedziemy w 20 godzin. Gratuluje Kolejom Rosyjskim wykonania wspaniałej pracy i udziału w tym niezwykłym projekcie – dodał minister transportu Federacji Rosyjskiej, Maksym Sokołow.

RŻD odnotowuje wzrost liczby pasażerów w relacjach międzynarodowych. W okresie od stycznia do końca listopada 2016 z pociągów (z wyłączeniem tych kursujących do byłych republik radzieckich) przekraczających granicę rosyjską skorzystało 561 tysięcy pasażerów i jest to o 9% więcej niż w analogicznym okresie roku zeszłego. 25,8 tysięcy pasażerów podróżowało w tym okresie pomiędzy Rosją a Niemcami, co stanowi wzrost o 35%.
Pociąg Striż zestawiony z wagonów Talgo kursuje dwa razy w tygodniu. Z Moskwy odjeżdża w soboty i niedzielę docierając do Berlina w niedziele i poniedziałki. Zatrzymuje się po drodze w Smoleńsku, Orszy, Mińsku, Brześciu, Terespolu, Warszawie, Poznaniu, Rzepinie i Frankfurcie nad Odrą. Podróż trwa 20 godzin i 14 minut.

Więcej na temat rosyjskiego Talgo przeczytasz tutaj. Film z pierwszego wjazdu zestawu na dworzec Warszawa Centralna opublikowaliśmy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony