Partnerzy serwisu:

Kolej wraca do Przyszowic - a bilet za złotówkę

Jakub Madrjas 12.06.2020 5,7k

Kolej wraca do Przyszowic - a bilet za złotówkę
Prace na przystanku Leszczynyfot. Katarzyna Głowacka, PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Od niedzieli, kiedy wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy, w Przyszowicach w województwie śląskim zaczną zatrzymywać się pociągi weekendowe Kolei Śląskich. Tego dnia będzie obowiązywała specjalna promocja na przejazdy z i do Przyszowic - poinformował przewoźnik.
Linia kolejowa nr 139 Zabrze Makoszowy – Leszczyny została reaktywowana dla ruchu pasażerskiego w grudniu 2018 roku. Uruchomiono wówczas połączenia Kolei Śląskich z Gliwic do Wisły. Jednak na odcinku Gliwice  – Leszczyny pociągi zatrzymują się tylko w Knurowie. Jak informuje lokalny portal gliwice.naszemiasto.pl, mieszkańcy Przyszowic zaapelowali o zatrzymywanie pociągów również u nich. Społecznik Robert Kufieta z inicjatywy Kolej na Knurów podkreśla, że zarówno PKP PLK, jak i Koleje Śląskie "z zainteresowaniem podeszły do inicjatywy".

Przystanek w Przyszowicach już gotowy

Efekty zobaczymy już w najbliższą niedzielę, kiedy wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy. Od 14 czerwca weekendowe pociągi pasażerskie, kursujące między Gliwicami a Żywcem, będą się zatrzymywać w Przyszowicach. Jak podaje Grzegorz Biernacki z Kolei Śląskich, będą to pociągi linii S76 (Gliwice-Żywiec). Pociągiem będzie można pojechać w soboty, niedziele i święta o 6:37 i 21:03. Trasa jest zmieniona z Wisły do Żywca ze względu na modernizację linii

- Podróżni po latach skorzystają z przystanku Przyszowice na trasie Gliwice – Rybnik. To kolejna miejscowość po Knurowie, której mieszkańcy zyskają dostęp do kolei dzięki pracom PKP Polskich Linii Kolejowych  – informuje "Rynek Kolejowy" Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK. – To kolejne miejsce na trasie Gliwice – Rybnik, w którym zwiększa się dostęp mieszkańców do kolei. PLK dostosowały przystanek Przyszowice do bezpiecznej obsługi podróżnych. Wymieniono oświetlenie i odnowiono wiatę. Nawierzchnia peronu została wyrównana, przystanek wyposażono w ławki. Orientację ułatwią gabloty z rozkładem jazdy oraz uzupełnione oznakowanie – informuje Głowacka.

Wkrótce nowy peron w Leszczynach

Jak dodaje Głowacka, na trasie Gliwice – Rybnik dostępniejsza dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się będzie też stacja Leszczyny. – W Leszczynach, na linii Katowice – Rybnik i Gliwice – Rybnik, aby ułatwić korzystanie z kolei, PLK remontują peron. Już jest wyższy, co ułatwia podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano nową nawierzchnię i ścieżkę naprowadzającą z wypukłą fakturą. Remontowane są wiaty, wymieniane jest oświetlenie. Nowe nagłośnienie i tablice informacyjne ułatwią orientację w podróży. Stacja zostanie dostosowana do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wykonana będzie pochylnia, która wyeliminuje konieczność wchodzenia na kładkę. Wartość zadania to 2,5 mln zł ze środków budżetowych. Prace zakończą się w lipcu 2020 roku – zapowiada przedstawicielka PLK.

Społecznicy z inicjatywy "Kolej na Knurów" liczą na to,  że w przyszłości między Gliwicami a Rybnikiem pociągi znów kursować będą codziennie.- Cały czas zgłaszamy, że jest taka potrzeba. Urząd marszałkowski wyraził zainteresowanie takimi połączeniami pod warunkiem, że współfinansować będą je gminy. Nie wiadomo jednak, jak na to wszystko wpłynie pandemia koronawirusa – wyjaśnia aktywista na portalu naszemiasto.

Aktualizacja: Bilet za złotówkę

Jak informują KŚ, Każdy kto zdecyduje się na przejazd 14 czerwca 2020 ze stacji Przyszowice, będzie mógł skorzystać ze specjalnej promocji biletu za złotówkę. Cała operacja jest bardzo prosta i dotyczy podróży z Przyszowic do dowolnej stacji obsługiwanej przez Koleje Śląskie. Wystarczy tylko wejść do pociągu „Salmopol” nr 44122/3 relacji Gliwice – Żywiec, i kupić bilet ze specjalną zniżką od obsługi pociągu, Co ważne bilet będzie uprawniał też do podróży powrotnej. Podróżny, który będzie chciał odbyć podróż z rowerem lub zwierzęciem będzie musiał uiścić dodatkową opłatę na normalnych, dotychczas obowiązujących zasadach.

Ostatni pociąg pasażerski zatrzymał się w Przyszowicach 23 czerwca 2000 roku.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony