Partnerzy serwisu:

Kolej wozi uchodźców. 900 tys. darmowych biletów samego PKP Intercity

redakcja 25.03.2022 1,1k

arrow
arrow
Kolej wozi uchodźców. 900 tys. darmowych biletów samego PKP Intercity
fot. PKP Intercity
Kolej wozi uchodźców. 900 tys. darmowych biletów samego PKP Intercity
Kolej wozi uchodźców. 900 tys. darmowych biletów samego PKP Intercity
Kolej wozi uchodźców. 900 tys. darmowych biletów samego PKP Intercity
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podsumowali 25 marca 2022 r. działania realizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki kolejowe w związku z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. "Konsekwentnie realizowane są działania pomocowe oraz wprowadzane ułatwienia w transporcie, m.in. dotyczące nieodpłatnych przejazdów koleją dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną" – informuje resort w komunikacie.
– Minął miesiąc od niczym niesprowokowanej, barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Od miesiąca Ukraina stawia bohaterski opór. Od miesiąca też do Polski trwa napływ uchodźców. Od początku pomagamy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom, a szczególne pole do działania mają tu polscy kolejarze, którzy od momentu wybuchu wojny włączają się w pomoc Ukrainie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc udzielaną uchodźcom - polskim obywatelom, wolontariuszom, organizacjom transportowym, przewoźnikom kolejowym i samochodowym, a także ministerstwom, które koordynują te działania – podkreślił minister Adamczyk.

Od wybuchu wojny z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie ponad 1600 pociągów, zarówno specjalnych, jak i stałego kursowania. W różnych kierunkach Polski wyjechało nimi ponad 330 tys. pasażerów. Ponad 200 tys. osób skorzystało z możliwości podróży kolejami do innych krajów, m.in. Czech i Niemiec. – PKP Intercity do tej pory wydało ponad 900 tys. bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Wspólnie z ministrem Andrzejem Adamczykiem apelujemy do przewoźników o przedłużenie tego wsparcia dla uchodźców do końca marca – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Obecnie obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki. – Apel dotyczący bezpłatnych przejazdów przyjmujemy z radością. Dotychczasowe zasady bezpłatnych przejazdów zostają przedłużone do końca marca, a o dalszych decyzjach będziemy informować w przyszłym tygodniu – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

– Na ręce Pana Ambasadora składam serdeczne podziękowania ukraińskim kolejarzom, którzy wykonują ogromną pracę – dzięki niej ponad 300 tys. uchodźców udało się przedostać koleją do Polski – powiedział wiceminister Andrzej Bittel zwracając się do obecnego na konferencji ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Ambasador Ukrainy zaapelował do obywateli Ukrainy znajdujących się na terenie Polski o uczciwe korzystanie z bezpłatnych przejazdów kolejami i kupowanie biletów kolejowych wtedy, kiedy mogą sobie na to pozwolić.  – Dziękuję ministrowi Andrzejowi Adamczykowi za osobiste zaangażowanie w pomoc, której polska udziela Ukrainie. Gratuluję tego, jak szybko i sprawnie udało się uruchomić połączenia kolejowe, dzięki którym uciekający Ukraińcy byli transportowani do Polski – podkreślił ambasador Deszczyca.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony