Partnerzy serwisu:

Kolej Rogowska wydłuża sezon, bo rośnie ruch turystyczny

Roman Czubiński 10.09.2018 2,4k

Kolej Rogowska wydłuża sezon, bo rośnie ruch turystyczny
fot. Maria Magdalena Cerkiewnik
Już prawie 21 tysięcy pasażerów skorzystało w tym roku z przejazdu Koleją Wąskotorową Rogów – Rawa – Biała. Według przedstawicieli Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych jest to wynik rekordowy od rozpoczęcia przewozów turystycznych na kolejce jesienią 2002 r. Popularności kolejki sprzyja ścisła współpraca z Łódzką Koleją Aglomeracyjną oraz korzystne dla podróżnych rozwiązania taryfowe.
Od początku roku do końca sierpnia pociągi KWRRB przewiozły już 20 932 pasażerów. Liczba ta obejmuje zarówno przewozy w sezonie turystycznym (rozpoczętym, jak zwykle, na przełomie kwietnia i maja), jak i osoby podróżujące pociągami zimowymi, uruchamianymi w trakcie ferii. Statystyki już obecnie znacznie przekroczyły wynik ubiegłoroczny: przez cały rok 2017 z oferty kolejki skorzystało 14 683 osób.

– Choć pogoda nie jest bez znaczenia, turyści wybierają się w podróż wąskotorowym szlakiem także w deszczowe dni – podkreśla Adam Wawrzyniak z prowadzącej ruch na kolejce Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Z myślą o zaspokojeniu tak dużego popytu FPKW postanowiła wydłużyć sezon turystyczny: zamiast, jak zwykle, pod koniec września, ostatnie rozkładowe pociągi wyruszą na szlak 14 października.

Rosnąca popularność kolejki to nie tylko wynik mody na koleje wąskotorowe, ale także zasługa ciężkiej pracy wolontariuszy fundacji oraz zastosowanych rozwiązań organizacyjnych. – Od sezonu 2018 FPKW udało się skutecznie wdrożyć ulgi ustawowe, takie same jak u normalnotorowych przewoźników kolejowych. Dzięki temu koszt przejazdu np. grupy rodzinnej zmalał w stosunku do ubiegłego roku – informuje Wawrzyniak. Z tańszych przejazdów mogą więc korzystać nie tylko studenci czy uczniowie, ale także nauczyciele i posiadacze Karty Dużej Rodziny.

– Ponadto FPKW już drugi rok współpracuje z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Korzystając ze specjalnej oferty ŁKA+KWRRB, można nabyć bilet na przejazd do Rogowa z dodatkową zniżką – kontynuuje przedstawiciel fundacji. Co więcej, oba bilety są dostępne w jednym punkcie – w kasie ŁKA na dworcu Łódź Fabryczna. Rozkład jazdy kolejki dopasowano do przyjazdów i odjazdów pociągów ŁKA, dowożących turystów z Łodzi i Warszawy.

Warto przypomnieć, że kolejka jest od kilku lat jedną z flagowych atrakcji turystycznych regionu, mocno promowaną przez władze województwa. W tym roku KWRRB została np. włączona do programu bezpłatnych weekendowych wycieczek kolejowych „Pociągiem w Łódzkie”. Mimo to fundacji wciąż brakuje środków na niezbędne remonty torów – pociągi kursowały więc w tym sezonie tylko na odcinku Rogów – Jeżów. Dalsza trasa do Białej Rawskiej jest na razie nieprzejezdna.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony