Partnerzy serwisu:

Kolej rogowska: Duże zainteresowanie pociągami zimowymi

Roman Czubiński 26.01.2017 234

Kolej rogowska: Duże zainteresowanie pociągami zimowymi
fot. Tomasz Wojak / kolejrogowska.pl
Na kolei wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała odprawiono pierwsze w tym roku pociągi turystyczne. Kursy na trasie Rogów – Jeżów – Rogów w zimowej scenerii przygotowano przede wszystkim z myślą o korzystających z zimowej przerwy w nauce uczniach i ich rodzinach. Operator kolejki zamierza pójść za ciosem i uruchomić więcej pociągów specjalnych poza sezonem wiosenno-letnim.
Zimowe pociągi turystyczne będą, przynajmniej na razie, uruchamiane jedynie podczas ferii szkolnych. – Potencjalni pasażerowie mają wtedy dużo czasu, by nas odwiedzić – tłumaczy Kamil Jarkowski z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. W ostatnią niedzielę – 22 stycznia – nowa oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem. – W każdym z pociągów w systemie rezerwacji było dostępnych po 70 miejsc siedzących, przewidziano też rezerwę dla osób kupujących bilety dopiero na stacji w Rogowie. W ciągu weekendu przewieźliśmy ok. 150-160 pasażerów, co oznaczało, że skład był w pełni obłożony w obu kursach – mówi przedstawiciel Fundacji.

Na ognisko i z powrotem

Skład zestawiono z lokomotywy Lyd1 oraz pieczołowicie odrestaurowanych przez wolontariuszy FPKW zabytkowych wagonów, pochodzących z lat 60. XX wieku. Oba wagony osobowe są ogrzewane, a w jednym z nich można skorzystać z toalety. Dużą atrakcją jest, dołączany w razie opadów śniegu, czynny pług odśnieżny. Oprócz samego przejazdu pociągiem w zakres wycieczki wchodzi rozpalane podczas postoju w Jeżowie ognisko. W cenę biletu wliczono posiłek – porcję bigosu, możliwą do wymienienia na dwa pączki, oraz ciepłą herbatę.

Pierwszy pociąg odjeżdża ze stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy (zrezygnowano z podstawiania składu na stację Rogów Osobowy, tuż obok dworca normalnotorowego) o godzinie 11. Do Jeżowa dociera w pół godziny. Postój na tej stacji trwa 45 minut – można spędzić je choćby przy wspomnianym już ognisku. Do Rogowa pociąg wraca na 12.45. Tak samo przedstawia się rozkład jazdy w przypadku drugiej pary kursów (odjazd z Rogowa Towarowego o 13.30).

Ferie, Dzień Kolejarza, Mikołajki...

– Udział w wycieczce będzie niezapomnianą przygodą dla osób pamiętających lata 60., kiedy podobne składy kursowały na wielu polskich kolejach wąskotorowych regularnie. Przejazd zabytkowym pociągiem to duża atrakcja także dla dzieci i młodzieży – zachęca Jarkowski. Oprócz czynnych pojazdów na stacji w Rogowie znajduje się olbrzymia kolekcja „zimnego” zabytkowego taboru, pozyskanego przez FPKW. Do dyspozycji zwiedzających będzie także ekspozycja muzealna w dawnym Magazynie nr 1 na terenie stacji.

Zasadniczy sezon turystyczny z regularnymi pociągami weekendowymi rozpoczyna się na kolejce pod koniec kwietnia i kończy we wrześniu. Tym razem zaplanowano jednak kilka przejazdów wykraczających poza tak wyznaczone granice. – Nowością w tegorocznym sezonie będą przejazdy na Dzień Kolejarza (25 listopada) i Mikołajki – zapowiada Jarkowski. Po naprawie torów między Rawą Mazowiecką a Białą Rawską operator wąskotorówki powróci do przewozów także na tym odcinku.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony