Partnerzy serwisu:

Kolej Plus z opóźnieniem, ale idzie do przodu

Jakub Madrjas 13.06.2022 5k

Kolej Plus z opóźnieniem, ale idzie do przodu
zdjęcie ilustracyjneFot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Dodatkowe pieniądze na program Kolej Plus jeszcze nie zostały zatwierdzone, ale ma się to stać do końca czerwca. Na razie udało się zatwierdzić prawie całą listę podstawową projektów do realizacji.
Przypomnijmy, że według ubiegłorocznych zapowiedzi, właściwa kwalifikacja projektów i akceptacja listy przez Ministerstwo Infrastruktury oraz podpisywanie umów z samorządami na realizację projektów Kolej Plus miało zakończyć się w kwietniu 2022 roku. Ten proces jeszcze się nie zakończył. - Do Programu Kolej + zakwalifikowano łącznie  34 projektów. W ramach podstawowej alokacji dla 16 z 17 zakwalifikowanych projektów wnioskodawcy potwierdzili wolę dalszego procedowania - informuje "Rynek Kolejowy" Magdalena Janusz z zespołu prasowego PKP PLK.

Prawdopodobnie jedynym niepotwierdzonym projektem z budżetu podstawowego, przynajmniej według informacji przekazanych "Rynkowi Kolejowemu" przez samorządy, jest budowa nowej linii Konin-Turek.

Zwiększenie budżetu programu jeszcze nie zatwierdzone

W kwietniu tego roku "Rynek Kolejowy" jako pierwszy poinformował, że budżet programu Kolej+ zostanie zwiększony o kolejne 5,5 miliarda złotych. W dniu 20 kwietnia potwierdził to premier Morawiecki, prezentując listę zakwalifikowanych projektów - można ją znaleźć tutaj. Dzięki temu na listę podstawową wpisano kolejne 17 projektów. Jak już pisaliśmy, możliwa jest też realizacja innych inwestycji, które znalazły się na liście rezerwowej.

- Ku końcowi zmierzają prace nad przyjęciem stosowej ustawy zwiększającej budżet Programu - przepisy zostały już przyjęte przez Sejm i skierowane do Senatu. W efekcie tego PLK przygotowały już kolejne wystąpienia do wnioskodawców, które dotyczą kolejnych 17 projektów zakwalifikowanych do Programu z prośbą o potwierdzenie woli ich realizacji. Pozwoli to na szybkie podpisanie kolejnych umów - informuje Magdalena Janusz z PKP PLK.

Tak jest na przykład na Mazowszu, gdzie oprócz zgłoszonych przez lokalne samorządy projektów budowy nowych linii kolejowych do Przasnysza oraz do Kozienic, w kolejce na liście podstawowej w ramach dodatkowego budżetu programu czekają rewitalizacje linii kolejowych Sokołów Podlaski - Siedlce oraz Ostrów Mazowiecka – Małkinia. - Finansowanie projektu będzie możliwe po wejściu w życie zmian do ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, która formalnie zwiększy budżet Programu z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. PKP Polskie Linie Kolejowa powiadomi samorząd województwa oddzielnym pismem o ostatecznym zakwalifikowaniu projektu do dofinansowania. Aktualnie trwają procedury związana z zabezpieczeniem wkładu własnego w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego - poinformowała "Rynek Kolejowy" rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska dodając, że w przypadku linii do Sokołowa Podlaskiego omawiana jest też partycypacja lokalnych samorządów.

Posłowie za, teraz rząd


Stosowną nowelizację ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", który pozwoli zwiększyć budżet programu z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł posłowie przegłosowali w czwartek, 9 czerwca. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, oprócz ustawy potrzebna jest jeszcze odpowiednia uchwała rządu. Według wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu ma ona zostać przyjęta do końca czerwca. 

- Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" zakłada też, że podwyższony zostanie kapitał zakładowy PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK). Nowe przepisy przewidują usprawnienie procesu wnoszenia przez Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) do spółki PKP PLK składników majątkowych, które potrzebne są do prowadzenia działalności dotyczącej zarządzania infrastrukturą kolejową, czyli umożliwienie PKP SA przekazania PLK linii kolejowych znajdujących się na gruntach o uregulowanym stanie prawnym, ale wymagających przeprowadzenia podziałów nieruchomości - czytamy w sprawozdaniu z sejmu. Nowelizacja zakłada ponadto, że Minister Finansów będzie mógł przekazywać na rzecz PLK dodatkowe skarbowe papiery wartościowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony