Partnerzy serwisu:

Kolej Plus. Bliżej odbudowy linii Skoczów – Bielsko i Szamotuły – Międzychód

Michał Szymajda 13.05.2021 3,5k

Kolej Plus. Bliżej odbudowy linii Skoczów – Bielsko i Szamotuły – Międzychód
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
Władze stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka podpisały umowę na wykonanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla modernizacji linii kolejowej 190 między Skoczowem a Bielskiem-Białą. Krok w kierunku naprawy linii Szamotuły – Sieraków – Międzychód zrobiło też województwo wielkopolskie. Obie linie miałaby być naprawiane w ramach projektu „Kolej Plus”.
„Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków)" – tak nazywa się projekt, którego możliwości modernizacji sprawdzi studium.

– Cieszę się, że po długich rozmowach udało się porozumieć z prezydentem Bielska-Białej i samorządami. Nie jest to zadanie łatwe, bo przecież pociąg do naszej południowej granicy nie jeździ od dawna – powiedział starosta bielski Andrzej Płonka, zastępca przewodniczącego zarządu Aglomeracji Beskidzkiej.

Z dokumentacją trzeba się spieszyć

Wykonawca będzie miał kilka miesięcy, a dokumentacja ma zostać złożona w listopadzie, w ramach II etapu rządowego Programu Kolej Plus. W ramach tworzenia dokumentacji prowadzone mają być również konsultacje społeczne gmin leżących przy linii 190, a więc m.in. Bielska-Białej, Jaworza, Jasienicy oraz Skoczowa.

– To wprawdzie milowy krok w tym kierunku, ale nie gwarantujący pełnego sukcesu. Trzeba podkreślić, że bez tego opracowania, na które złożyło się 10 samorządów naszej aglomeracji i samorząd województwa śląskiego, nie mielibyśmy szansy na odtworzenie tej linii – powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Realizatorem części inwestycyjnej projektu ma być PKP PLK, które są właścicielem linii. Zgodnie z założeniami programu Kolej Plus samorządy partycypować będą w kosztach realizacji inwestycji na poziomie 15%, przy czym 50% wkładu samorządowego Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka pozyskało już od samorządu województwa śląskiego. Ostatni raz pociągi pasażerskie po linii 190 jeździły w 2009 r. Bez remontu odcinka linii między Skoczowem a Bielskiem-Białą nie będzie możliwe uruchomienie szybkich pociągów do Cieszyna.

Będzie odbudowa linii 368 w Wielkopolsce?

Krok w kierunku odbudowy linii 368 ma miejsce także w Wielkopolsce. Tamtejszy urząd marszałkowski ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy wstępnego studium planistyczno-prognostycznego dla linii na odcinku Międzychód – Sieraków – Szamotuły. Analizowane będą dwa warianty linii – w starym śladzie i przez Wronki.

Oferty w przetargu można było składać do 12 maja, zgodnie z wymaganiami dokument ma być gotowy pod koniec listopada. Opracowania dokumentacji wstępnej do tego czasu wymaga bowiem PKP PLK. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony