Partnerzy serwisu:

Kolej+: Małopolska szuka wykonawcy dokumentacji

Roman Czubiński 11.06.2021 2,2k

Kolej+: Małopolska szuka wykonawcy dokumentacji
Fot. HistoryLand
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił przetarg na opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla trzech projektów zgłoszonych przez siebie do programu „Kolej+”. Dokumenty mają być gotowe do początku października. Wszystkie omawiane inwestycje skróciłyby dojazd z ważnych ośrodków w regionie do jego stolicy, zmniejszając kongestię na drogach i poprawiając mobilność mieszkańców.
Dokumentacja ma dotyczyć trzech inwestycji. Pierwszą z nich jest rewitalizacja linii kolejowej 97 między Suchą Beskidzką a Żywcem. Druga część zamówienia to rewitalizacja linii 108 na odcinku Gorlice – Jasło wraz z rewitalizacją linii 110 i budową łącznicy między obiema liniami. Trzecia będzie dotyczyła budowy nowej linii Kraków – Olkusz.

Urząd Marszałkowski zamierza przeznaczyć na opracowanie nie więcej, niż 1 642 073,17 zł netto (325 tys. zł na część pierwszą, 975 609,76 zł na drugą i 341 643,41 zł na trzecią). Oferty dla każdej z trzech części można składać do 24 czerwca. 60% punktów zostanie przyznanych za cenę, a 40% – za deklarowane skrócenie czasu wykonania zamówienia.

W przetargu trzy z pięciu projektów


Opisywany przez nas przetarg dotyczy trzech z pięciu zamierzeń inwestycyjnych, które władze Małopolski zgłosiły do programu „Kolej+”. Dokumentacja dla budowy linii Kraków – Niepołomice (w nowym śladzie) i Kraków – Myślenice zostanie zapewne zamówiona osobno. Wcześniej, w styczniu bieżącego roku, UMWM próbował wybrać wykonawców wstępnych studiów dla wszystkich pięciu inwestycji w jednym przetargu.

Wszystkie omawiane inwestycja mają na celu zapewnienie mieszkańcom ważnych ośrodków w województwie (a w przypadku Żywca i Jasła – także poza nim) sprawnego połączenia kolejowego z Krakowem. Przywrócenie linii 97 atrakcyjnych dla ruchu pasażerskiego parametrów ma usprawnić połączenia w relacji Kraków – Żywiec. O rewitalizację linii od dawna zabiegają przedstawiciele lokalnej społeczności, między innymi za pośrednictwem stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Rewitalizacja linii 108 i 110 na odc. Gorlice – Jasło ma natomiast ułatwić mieszkańcom Jasła i Gorlic dojazd pociągiem do Krakowa. Wspomniana łącznica będzie umożliwiała uruchamianie pociągów od strony Krakowa do Gorlic bez konieczności wjazdu na stację Gorlice Zagórzany i zmiany czoła (choć jeszcze przed kilkoma laty samorząd województwa nie dostrzegał potrzeby jej budowy). Również w tym przypadku o rewitalizację zabiegały od lat lokalne samorządy.

Co z Olkuszem?

W przypadku Olkusza obecny układ linii kolejowych nie pozwala na zorganizowanie wygodnych, bezpośrednich połączeń ze stolicą województwa, odległą o zaledwie 40 km. Mieszkańcy są więc skazani na często utykający w korkach transport drogowy. W grę wchodzą dwa warianty zmiany tego stanu. Pierwszy, mniej wymagający, to budowa łącznicy omijającej stację Jaworzno Szczakowa. Odcinek Borowa Górka - Pieczyska o długości ok. 800 m miałby zapewnić możliwość uruchamiania pociągów osobowych Olkusz – Kraków z czasem przejazdu 45-55 minut. Drugie, ambitniejsze rozwiązanie to budowa tzw. Transjurajskiej Kolei Elektrycznej – ok. 50-kilometrowej linii z Zabierzowa przez Paczółtowice i Olkusz do Łaz.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony