Partnerzy serwisu:

Kolej do Jastrzębia: 9 firm chce przygotować dokumentację

Roman Czubiński 17.02.2023 2,5k

Kolej do Jastrzębia: 9 firm chce przygotować dokumentację
fot. Dominik Lebda
Podobnie jak inne przetargi na projekty inwestycji z programu Kolej Plus, również postępowanie na projekt linii do Jastrzębia wzbudziło duże zainteresowanie branży. Trzy oferty mieszczą się w kosztorysie inwestorskim.
Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Fonon i WPPK. Jej cena to 13,161 mln zł. Kosztorys brutto, ujawniony przez PKP PLK tuż przed otwarciem ofert, wynosi 17 579 095,84 zł.

Spośród dziewięciu oferentów trzech (oprócz wspomnianego konsorcjum – również Multiconsult Polska oraz CE Project Group) zmieściło się w planowanej przez zamawiającego kwocie. Czwarty – konsorcjum Elkol – Metroprojekt – przekroczył ją o włos (17 665 038,85 zł brutto). Ceny pozostałych propozycji przekraczały 20 mln zł, a rekordowa – złożona przez konsorcjum Koltech, BPKiUI Łódź, Technitel Rail i Aurus Asper – została wyceniona na 34 787 878,78 zł (blisko dwukrotność kosztorysu i niemal trzykrotność najtańszej oferty).

Biorąc pod uwagę liczbę ofert tańszych od kosztorysu, PKP PLK nie powinny mieć problemu z wyborem wykonawcy. Sama inwestycja – podobnie jak inne wchodzące w skład programu Kolej Plus – musi zostać zrealizowana do końca 2029 r. Ostatni pociąg pasażerski odjechał z Jastrzębia Zdroju w lutym roku 2001.

Przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej do Jastrzębia Zdroju ogłoszono pod koniec ubiegłego roku. W myśl zawartego w listopadzie porozumienia PKP PLK z województwem śląskim plan zakłada odbudowę linii 159 (ale z korektami przebiegu) na odcinkach: Jastrzębie Zdrój Centrum – Pawłowice Śląskie oraz Żory – Orzesze. Linia ma być trasą jednotorową zelektryfikowaną. Prędkość maksymalna 120 km/h ma pozwalać na dojazd do Katowic w ciągu godziny i 12 minut – wartość ta rozczarowała część mieszkańców, którzy twierdzą, że większą konkurencyjność kolei zapewniłaby odbudowa linii przez Wodzisław.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony