Partnerzy serwisu:

Knorr-Bremse: innowacyjne oraz przyjazne środowisku rozwiązania i produkty

art. sponsorowany 09.01.2023 862

Knorr-Bremse: innowacyjne oraz przyjazne środowisku rozwiązania i produkty
fot. Knorr-Bremse
Jednym z najważniejszych zadań lidera branży kolejowej, jakim jest Knorr-Bremse, są działania na rzecz ekorozwoju. Przedsięwzięciem zbliżających firmę do realizacji tego celu jest budowa zakładu produkcyjno-usługowego w Rzeszowie. Obiekt powstał z wykorzystaniem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, przekładających się na jego wysoką energooszczędność.
Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju jest dziś dla organizacji niezbędnym elementem gwarantującym stabilność ich funkcjonowania na rynku. Firmy, które konsekwentnie dążą do tego celu, mają szansę na uzyskanie przewagi konkurencyjnej w swojej branży. Knorr-Bremse kładzie szczególny nacisk na ekorozwój we wszystkich aspektach swojej działalności. Przejawia się to w zmniejszonym zużyciu energii i emisji CO2. Wynikiem działań na rzecz ochrony klimatu jest najwyższa ocena „A” otrzymana od międzynarodowej organizacji non-profit CDP (Carbon Disclosure Project) w 2021 roku.

 – Do 2021 zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla o 73% w porównaniu do 2018 roku. Również w 2021 roku, w ramach strategii klimatycznej, Knorr-Bremse osiągnął zamierzony cel – neutralności węglowej. Umowy i certyfikaty dotyczące zielonej energii sprawiły, że aż 98% energii elektrycznej dostarczanej do wszystkich jednostek firmy na świecie pochodziło z jej odnawialnych źródeł – informuje Jacek Biłas, Prezes Zarządu Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo planuje do 2030 roku zmniejszyć o połowę emisję CO2 we wszystkich swoich jednostkach na świecie.

Inwestycja w ekologię i czyste powietrze

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie i specjalistyczną wiedzę, Knorr-Bremse Polska oferuje innowacyjne oraz przyjazne środowisku produkty i rozwiązania, które spełniają międzynarodowe standardy jakości i bezpieczeństwa.
– W obliczu postępujących zmian klimatycznych oraz zwiększającej się liczby pasażerów Knorr-Bremse stale dostosowuje i ulepsza swoją ofertę produktów. Zamierzeniem jest jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne, a także dopasowanie się do przyszłych potrzeb klientów i operatorów. Firma nieustannie rozwija swoje technologie w celu stworzenia zrównoważonego, dostępnego i atrakcyjnego transportu kolejowego – dodaje Jacek Biłas, Prezes Zarządu Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o.

Dostosowując się do światowych trendów technologicznych firma wprowadza zasady ekologicznego projektowania produktów EcoDesign. Sposób ten określa wymagania dotyczące rozwoju nowych produktów np. doboru materiałów, zmniejszenie ich masy, efektywności energetycznej oraz większej możliwości recyklingu. Knorr-Bremse dostarcza także wysoce efektywne rozwiązania m.in. minimalizujące powstawanie efektu cieplarnianego czy niskoemisyjność (system green[air]). Do energooszczędnych rozwiązań należy również system powietrzny (AirSupply Smart) oraz system wspomagania maszynisty LEADER. W celu poprawy efektywności energetycznej ECOSystem marki Microelettrica przechwytuje dane dotyczące jazdy.
Z kolei HVAC od Merak clean[air] filtruje i oczyszcza powietrze usuwając wirusy i zarazki, takie jak chociażby SARS-CoV-2.

Firma Kiepe Electric, będąca partnerem Knorr-Bremse dostarcza natomiast rozwiązania do zarządzania energią i optymalizacji w sektorze e-mobilności: pojazdy szynowe zasilane bateriami wyposażone są w systemy High Power Charging (HPC).

Ekologiczny zakład na Podkarpaciu

W związku z dynamicznym rozwojem Knorr-Bremse w Polsce firma podjęła decyzję o budowie dużego zakładu. Nowo wybudowany obiekt w Rzeszowie, który zlokalizowany jest w Parku Naukowo-Technologicznym w Strefie Aktywności Gospodarczej Rzeszów-Dworzysko posiada certyfikat środowiskowy BREEAM. Otrzymane świadectwo dowodzi, że obiekt został dopasowany do standardów budownictwa ekologicznego. Oznacza to, że jego budowa została przeprowadzona z poszanowaniem przyrody.
– Dziś zielone projektowanie to nie tylko możliwość, ale i obowiązek inwestorów. To, w jaki sposób ingerujemy w przyrodę wznosząc nowe obiekty, będzie miało wpływ na życie przyszłych pokoleń. Zakład usługowo-produkcyjny w Rzeszowie powstał w oparciu o wytyczne BREEAM, dzięki czemu możemy z dumą powiedzieć, że nasz budynek realizuje najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa – mówi Łukasz Demel, Dyrektor Zakładu Knorr-Bremse w Rzeszowie

Budynek powstał z materiałów przyjaznych środowisku i jest wyposażony m.in. w specjalne termostaty i czujniki, które wpływają na jego energooszczędność oraz pozwalają kontrolować temperaturę w budynku. Obiekt posiada również wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, automatyczny system monitorowania zużycia mediów ze zdalnym odczytem, armaturę oszczędzającą wodę oraz antysmogowe nawiewniki okienne i filtry przeciwpyłowe. Firma Knorr-Bremse nieustannie się rozwija, czego dowodem są kolejne inwestycje, w tym w technologię produkcji i serwisu w zakładzie w Rzeszowie. W ciągu najbliższych trzech lat Knorr-Bremse przeznaczy na ten cel około 15 mln euro.

Nowy obiekt zajmuje powierzchnię ok. 23 tys. m2, z czego ponad 19 tys. m2 to hala produkcyjna, a 4 tys. m2 to biura. Do 2025 roku firma planuje poszerzyć i rozwinąć swoją działalność w Rzeszowie o kolejne specjalizacje. W tym czasie rozbudowane zostanie również centrum serwisowe systemów hamulcowych dla pojazdów szynowych. W kolejnych latach metraż zakładu może się powiększyć do nawet 35 tys. m2.

Inwestycja w transport przyszłości

Knorr-Bremse realizuje liczne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Jednym z nich jest promowanie kolei jako transportu przyszłości poprzez zwiększenie efektywności energetycznej pojazdów szynowych i zmniejszenie ich śladu węglowego. Pociągi są jednym z najbardziej przyjaznych środowisku środków transportu, dlatego ich wybór jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym nie jest obojętny los planety. Obecnie kupując bilet w PKP Intercity, pasażer otrzymuje informację, jaka będzie emisja dwutlenku węgla na danej trasie i w jakim stopniu podróż pociągiem wpływa na redukcję CO2. W 2021 roku Polacy decydujący się na podróż koleją zapobiegli emisji niemal 400 tysięcy ton dwutlenku węgla. Rozwiązaniami oferowanymi przez Knorr-Bremse, które służą osiągnięciu tych celów, są technologie zmniejszające zużycie par ciernych i minimalizujące emisję hałasu.

Informacje o Knorr-Bremse

Knorr-Bremse to światowy lider na rynku systemów hamulcowych oraz innych podsystemów do pojazdów szynowych oraz użytkowych. W przeszło 30 krajach (ponad 100 lokalizacji) ponad 30 tys. pracowników wykorzystuje swoje kompetencje i motywację tworząc najwyższej jakości produkty i usługi. W 2021 r. obie dywizje Grupy Knorr-Bremse uzyskały przychody w wysokości 6,7 mld euro. Od ponad 117 lat Knorr-Bremse przoduje w zakresie innowacyjnych rozwiązań, przyczyniając się do rozwoju technologii mobilnych i transportowych, a także zyskując przewagę w połączonych rozwiązaniach systemowych. Produkty firmy przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa i wydajności energetycznej w transporcie szynowym i drogowym na całym świecie. Knorr-Bremse to jeden z odnoszących największe sukcesy niemieckich koncernów przemysłowych, czerpiących korzyści z najważniejszych globalnych megatrendów, takich jak urbanizacja, efektywność ekologiczna, cyfryzacja i zautomatyzowana jazda.

Grupę Knorr-Bremse w Polsce reprezentuje Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Od 23 lat firma dostarcza na polski rynek wysokiej jakości produkty: systemy hamulcowe, systemy drzwiowe, urządzenia klimatyzacyjne oraz całą gamę innych komponentów. Dzięki długotrwałej obecności na polskim rynku firma wypracowała sobie silną i stabilną pozycję, stając się liderem wśród producentów oraz dostawców systemów i podzespołów do pojazdów szynowych. Tylko w 2021 roku przedsiębiorstwo dostarczyło do kraju produkty i usługi o wartości około 270 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony