Partnerzy serwisu:

KM pomagają swoim pracownikom w walce ze stresem powypadkowym

inf. prasowa 19.03.2018 1,3k

KM pomagają swoim pracownikom w walce ze stresem powypadkowym
Fot. RK
Koleje Mazowieckie kontynuują ubiegłoroczny projekt Powypadkowe Wsparcie Psychologiczne. Jego głównym celem jest psychologiczna pomoc dla pracowników drużyn pociągowych, którzy uczestniczyli w wypadku kolejowym w czasie wykonywania obowiązków służbowych, osób usuwających skutki tych wypadków, pracowników uczestniczących w zdarzeniach, w wyniku których podczas wykonywania zadań służbowych nastąpiła śmierć lub zranienie innej osoby, oraz dla osób pracujących w komisji powypadkowej – informuje spółka.
W ramach projektu, oprócz zapewnienia wizyt u lekarzy psychologów, pracownikom drużyn pociągowych (trakcyjnych i konduktorskich), zrealizowane zostaną dodatkowo:

• szkolenia tematyczne mające na celu zmniejszenie barier dotyczących psychologicznego wsparcia powypadkowego, organizowane jeden raz w roku w ramach pouczeń okresowych w wymiarze 2 godzin lekcyjnych, w terminach uzgodnionych uprzednio z zainteresowanymi komórkami organizacyjnymi;

• warsztaty antystresowe w postaci spotkań indywidualnych, mające na celu zwiększenie umiejętności stosowania technik psychologicznych oraz świadomości możliwych do wystąpienia reakcji dla osób, które zgłoszą się do specjalistycznej poradni;

• telefoniczna linia wsparcia, z której będą mogli korzystać wszyscy pracownicy spółki, którzy uczestniczyli w krótkim czasie w wypadku lub odczuwają konsekwencje wypadku przez wiele lat i potrzebują wsparcia psychologicznego.

– W Kolejach Mazowieckich pracuje prawie 600 maszynistów i ponad 530 kierowników pociągów. To bardzo liczna grupa pracowników, która każdego dnia, pełniąc swoją służbę, narażona jest na duży stres powodowany udziałem w wypadkach i zdarzeniach kolejowych. Uważam, że pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podróżnych, możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologicznej, stąd kontynuacja ubiegłorocznego projektu Powypadkowe Wsparcie Psychologiczne jest jak najbardziej zasadna – powiedział Robert Stępień, prezes Kolei Mazowieckich.

Szkolenia dla pracowników drużyn pociągowych służą pozyskaniu wiedzy o zasadach działania projektu, dotychczasowej realizacji i wskazaniu działań, które należy skorygować i ulepszyć oraz uzyskaniu wzrostu świadomości na temat roli profesjonalnej pomocy psychologicznej w sytuacjach wystąpienia działań niepożądanych z udziałem pracowników spółki.

Spotkania pracownika z psychologiem są dobrowolne, anonimowe i bez konsekwencji dla dalszej pracy zawodowej. Mają one pomóc w zdefiniowaniu problemu, zrozumieniu jego przyczyn, pomocy w wykorzystaniu pełnych zasobów i informacji zażegnania problemu, wypracowaniu metod, które osobie objętej programem w efekcie końcowym ułatwią samodzielne radzenie sobie z daną sytuacją i pozwolą normalnie funkcjonować zawodowo i społecznie.

Gabinety lekarzy psychologów zlokalizowane są w kluczowych miastach położonych na terenie województwa mazowieckiego (m.in. w Warszawie, Mławie, Ciechanowie, Radomiu, Skierniewicach, Łowiczu, Żyrardowie, Sierpcu, Nowym Dworze Mazowieckim, Pułtusku, Łukowie, Ostrołęce, Siedlcach, Mińsku Mazowieckim, Tłuszczu, Nasielsku, Otwocku i Garwolinie).

W ramach projektu przewidziano również jednorazowe szkolenia dla kadry kierowniczej, naczelników sekcji, dyspozytorów ruchu, pracowników komisji powypadkowych, instruktorów, przedstawicieli organizacji związkowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony