Partnerzy serwisu:

KK 2016: Nagrody Rynku Kolejowego wręczone

Witold Urbanowicz 23.11.2016 270

KK 2016: Nagrody Rynku Kolejowego wręczone
Od lewej: J. Lipiński, D. Grajda, J. Kućmin, C. Lachor i K. Monkiewicz fot. Piotr Kała
Podczas VI Kongresu Kolejowego, który w tym roku odbywa się w Gdańsku, zostały wręczone nagrody miesięcznika "Rynek Kolejowy" i portalu rynek-kolejowy.pl. Wśród wyróżnionych znajdują się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PKP SA, Bombardier Transportation, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych oraz Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych.
W Gdańsku 23 listopada odbywa się Kongres Kolejowy, który należy do jednego z ważniejszych spotkań branżowych w kraju. To już szósta edycja wydarzenia, Kongres jest też dobrą okazją do wyróżnienia nagrodami „Rynku Kolejowego” zasłużonych dla kolei.

Pierwszym nagrodzonym zostały PKP SA. Doceniono kompleksowy program modernizacji dworców kolejowych, podkreślający ich znaczenie społeczne. Nagrodę odebrała Cecylia Lachor, członek zarządu PKP SA. – To wielkie zaskoczenie. Rzeczywiście ruszyliśmy z ofensywą dworcową. Chcemy iść z modernizacją dworców z PKP PLK, by dokonywać kompleksowej modernizacji – by dworzec był wizytówką by pasażerowie wrócili do kolei nie tylko przez pociągi, ale też przez dworce. Chcemy współpracować z samorządami i włączać społeczność lokalną – powiedziała Lachor. Od kilku lat trwa program inwestycyjny, dzięki któremu kolejne obiekty odzyskują blask. Kolejarze nie zwalniają tempa i wskazują 464 dworce, które wymagają działań inwestycyjnych. PKP chcą w większym stopniu uwzględniać głos społeczny – niedawno wystartowały pierwsze spotkania konsultacyjne dla kolejnych projektów dworcowych.

Kolejnym wyróżnionym podmiotem jest Bombardier Transportation. Firmę nagrodzono za rozbudowę infrastruktury produkcyjnej w naszym kraju i inwestowanie w rozwój na terenie Polski. Nagrodę odebrał Janusz Kućmin, generalny przedstawiciel Bombardier Transportation na Polskę. – Fabryki w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu to około 1600 zatrudnionych. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku na początku tej liczby pojawi się dwójka. Ktoś dzisiaj stwierdził, że kolej w Polsce ma się rozwijać, a już dzisiaj w rozbudowanym zakładzie przystępujemy do produkcji nadwozi pociągów dużych prędkości – powiedział Kućmin. Niedawno Bombardier rozbudował we Wrocławiu swój zakład produkcyjny o halę do montażu pudeł pociągów dużych prędkości, w której będą powstawać IC4 dla DB. Zatrudnienie w zakładach znajdzie ok. 1000 pracowników.

Nagrodę otrzymało też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Szczególne uznanie zdobył program Innotabor, który służy realizacji badawczo-rozwojowych w branży kolejowej. Nagrodę odebrał Kazimierz Monkiewicz, Dyrektor Działu Komunikacji i Promocji w NCBiR. – Cieszę się, że doceniono naszą misję w łączeniu polskiego przemysłu z innowacjami. Liczymy na to, że polska myśl techniczna będzie się rozwijać i przysłuży się rozwojowi polskiej gospodarki – powiedział Monkiewicz.Trwa właśnie pierwsza edycja programu, na którą przeznaczono 196 mln zł. Do II etapu przeszło 14 projektów kolejowych, jak i tramwajowych, które teraz będą poddawane analizie merytorycznej. 

Doceniono także Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych, który nagrodzono za działania na rzecz integracji środowiska kolejowych przewoźników samorządowych. Nagrodę odebrał Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich. – Związek został zarejestrowany w lipcu, zrzesza wszystkie spółki samorządowe. Chcemy się uczyć od siebie. Nagroda jest dla nas wielkim zobowiązaniem – wskazał Grajda. 

Ostatnim wyróżnionym jest Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych za uratowanie, własnymi siłami i środkami, ponad stuletniej wąskotorówki na Żuławach oraz za konsekwentną promocję turystyki kolejowej w północnej Polsce. Nagrodę odebrał Jarosław Lipiński, prezes PTMKŻ.– Żuławska Kolej Dojazdowa została odbudowana w 2001 r. dzięki inicjatywie społecznej. W tej chwili przewozi 65 tys. pasażerów w ciągu niespełna 3 miesięcy. Nie mamy żadnego dofinansowania z zewnątrz, utrzymujemy się tylko z biletów – podkreślił Lipiński.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Kongres Kolejowy 2016
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony