Partnerzy serwisu:

KISS-y Stadlera pojadą do Gruzji

lp, Rynek Kolejowy 26.04.2016 59

KISS-y Stadlera pojadą do Gruzji
Fot. Stadler
Koleje Gruzińskie podpisały umowę na zakup czterech piętrowych pociągów KISS. Elektryczne zespoły trakcyjne będą kosztowały prawie 40 mln euro. Pociągi będą pochodziły z zamówienia, które pierwotnie było realizowane dla firmy Aeroexpress.
Z racji, że pociągi będą pochodziły z wcześniejszego kontraktu realizowanego dla Aeroexpressu, termin dostaw nie będzie odległy. Z deklaracji producenta wynika, że pierwszy pociąg przyjedzie do Gruzji w czerwcu, a ostatni –
we wrześniu. Składy będą obsługiwały szybkie połączenie pomiędzy Tbilisi oraz nadmorskimi miejscowościami – Batumi, Kobuleti i Ureki.

Jak deklarują Koleje Gruzińskie, nowe połączenie znacząco poprawi jakość podróży. Kolejarze, dzięki pociągom, mają także w założeniu pobudzenie rozwoju turystyki w regionie. KISS-y będą spełniać wszystkie europejskie standardy bezpieczeństwa. Co ważne, będą to także pierwsze składy na terytorium Gruzji, które w pełni są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pociągi KISS zostały zamówione pierwotnie przez rosyjskiego przewoźnika – firmę Aeroexpress, która obsługuje połączenia lotniskowe. Zamówienie dla Aeroexpressu obejmowało łącznie dostawę 25 pociągów. Problemy na rynku walut spowodowały jednak, że Rosjanie nie byli w stanie dotrzymać płatności. Ostatecznie zdecydowano, że Aeroexpress kupi 11 pociągów. Dwa z nich zostały już dostarczone. Niedawno pięć KISS-ów zostało zakupionych przez Azerbejdżan. Cztery kolejne, w ramach właśnie podpisanego kontraktu, trafią do Gruzji.

Pociągi zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły stawić czoło trudnym warunkom pogodowym panującym w Rosji (temperaturom między -50°C a +40°C). W konstrukcji wykorzystano doświadczenia z budowy i eksploatacji pojazdów typu Flirt produkowanych dla Finlandii, Norwegii, Estonii i Białorusi.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
STADLER
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony