Partnerzy serwisu:

Linia do Srebrnej Góry wciąż bez dokumentacji. Kiedy wrócą pociągi?

Jakub Rösler 17.12.2021 4,3k

Linia do Srebrnej Góry wciąż bez dokumentacji. Kiedy wrócą pociągi?
fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei poszukiwała wykonawcy do opracowania dokumentacji projektowej dla rewitalizacji linii kolejowej 318 z Bielawy do Srebrnej Góry. Niestety po raz kolejny się to nie udało. W postępowaniu wpłynęły dwie oferty, które znacząco przekroczyły budżet. Na razie nie wiadomo, czy przetarg będzie ponawiany.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK) poszukiwała wykonawcy dokumentacji projektowej potrzebnej do rewitalizacji fragmentu linii kolejowej 318, od Bielawy Zachodniej do Srebrnej Góry. Była to już kolejna próba wyłonienia firmy, która wykona potrzebną dokumentację. O pierwszym przetargu pisaliśmy w tym miejscu.

Oferty na dokumentację dla linii nr 318 znacząco przekroczyły budżet

W obecnym postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Biuro Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych chciało wykonać dokumenty za prawie 2,975 miliona złotych, natomiast ENVI KONSULTING zaoferowała ofertę o wartości niespełna 2,454 złotych. Obie oferty znacząco przekroczyły budżet zamawiającego, który wynosił około miliona złotych, a w związku z tym przetarg unieważniono. Mimo zwiększenia budżetu na to zadanie prawie pięciokrotnie, znowu nie udało się rozstrzygnąć postępowania. Jak na razie nie wiadomo czy i kiedy będzie on ponawiany.

DSDiK poszukiwała wykonawcy dokumentacji technicznej, a zwycięski podmiot miał także uzyskać wszystkie, potrzebne do rozpoczęcia inwestycji, zgody. Na realizację zamówienia zaplanowano 9 miesięcy. Na omawianym odcinku zlokalizowanych jest 5 przystanków: Bielawa Zalew, Ostroszowice, Grodziszcze, Jemna, a także Srebrna Góra.

Nie tylko dla turystów


“Odtworzenie linii kolejowej nr 318 na odcinku Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra ma na celu umożliwienie mieszkańcom Dolnego Śląska dojazdu kolejowego do atrakcji turystycznych regionu jak Twierdza Srebrna Góra, czy szlaki turystyczne Gór Sowich. Odtworzenie linii kolejowej na odcinku Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra przyczyni się do poprawy systemu komunikacji na Dolnym Śląsku, mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie “ – zapisano w specyfikacji zamówienia.

– Uprzejmie informujemy, że realizacja tej inwestycji wymaga zabezpieczenia dodatkowych źródeł finansowania, adekwatnie do aktualnej sytuacji w sektorze budownictwa kolejowego i wynikającego z niej poziomu cen usług. Jest to warunek ogłoszenia kolejnego postępowania przetargowego. Na dziś nie jesteśmy w stanie wskazać terminu, w którym może być ono opublikowane – odpowiedzieli przedstawiciele DSDiK pytani o kolejny możliwy przetarg.

Dodajmy, iż linia 318 została przejęta przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w 2019 roku; całym odcinku przeznaczonym do rewitalizacji jest obecnie rozebrana. Potencjalna rewitalizacja będzie więc w praktyce odbudową linii.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony