Partnerzy serwisu:

Kiedy nie możemy zabrać psa do pociągu?

inf. pras., oprac ms 29.07.2018 19,2k

Kiedy nie możemy zabrać psa do pociągu?
Fot. PKP Intercity
Pies może jeździć koleją bezpłatnie tylko w kilku przypadkach. Z reguły dla naszego pupila trzeba kupić bilet, choć czasem zabranie psa na pokład pociągu może być trudne.
To przewoźnicy kolejowi ustalają reguły przewozu zwierząt. Dlatego przed podróżą warto sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika, jakie zasady obowiązują w jego pociągach. Co do zasady w pociągach wszystkich spółek możemy przewieźć psa pod warunkiem, że posiadamy jego aktualne świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie. Musimy założyć mu kaganiec i trzymać go na smyczy. Nie dotyczy to psów przewodników i psów asystujących.

Podróżować koleją bez dodatkowych opłat mogą małe zwierzęta, które mieszczą się w transporterach. Oczywiście, nie trzeba im wówczas zakładać kagańca. Jeżeli chcemy przewieźć psa bez transportera, to zazwyczaj będziemy musieli kupić dla niego specjalny bilet, za który zapłacimy od 1 zł do 15,20 zł, w zależności od przewoźnika. Bezpłatnie psa przewieziemy w SKM Warszawa i w Kolejach Mazowieckich, złotówkę zapłacimy w trójmiejskiej SKM, 2 złote w Kolejach Śląskich, ale już 15,20 w PKP Intercity (lista cen tutaj).

– Nasz pupil nie może być uciążliwy dla współpasażerów. Jeśli sprzeciwią się oni podróżowaniu ze zwierzęciem w przedziale, konduktor powinien nam znaleźć inne miejsce. Jeśli to się nie uda, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli wysiąść na najbliższej stacji. Gdy jedziemy w składzie bezprzedziałowym lub w przedziale dla podróżnych z większym bagażem, nie musimy pytać współpasażerów o zgodę. Nie mogą się oni również sprzeciwić podróży psów przewodników osób niewidomych i asystujących osobom niepełnosprawnym – informuje Urząd Transportu Kolejowego.

W wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia można przewozić psa pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale, jednak nawet wtedy pies nie może przebywać na łóżku i miejscu do leżenia.

Więcej na temat przewozu zwierząt można znaleźć w FAQ na stronie internetowej UTK. Jednak przed podróżą zawsze warto dokładnie sprawdzić regulacje u poszczególnych przewoźników.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony