Partnerzy serwisu:

KD: Mniej podróżnych do Czech niż przed rokiem

Kasper Fiszer 20.10.2021 2,2k

KD: Mniej podróżnych do Czech niż przed rokiem
Pociąg Kolei DolnośląskichFot. Kasper Fiszer
Koleje Dolnośląskie podsumowały miniony sezon turystyczny na polsko-czeskim pograniczu. W tym roku spółka przewiozła w relacjach do Republiki Czeskiej mniej osób niż przed rokiem. Mimo to planowane jest pewne rozszerzenie oferty.
W związku z pandemią koronawirusa Koleje Śląskie całkowicie wstrzymały kursowanie swoich pociągów międzynarodowych do Czech. Nie są więc obsługiwane przejścia graniczne Cieszyn – Czeski Cieszyn i Chałupki – Bogumin. O wiele mniej radykalne były cięcia w rozkładzie jazdy innego operatora regionalnego, który uruchamia kursy do Republiki Czeskiej, Kolei Dolnośląskich. Co do zasady pociągi tego operatora kursowały bowiem zgodnie z rocznym rozkładem jazdy.

Będzie nieco więcej kursów międzynarodowych

Wyjątkiem były sezonowe połączenia w kierunku Trutnowa. – Kursowały one od 26 czerwca zamiast od kwietnia – mówi Przemysław Corso z Kolei Dolnośląskich. Zapewnia jednocześnie, że obecnie wszystkie połączenia transgraniczne realizowane są już zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Co więcej, niebawem oferta Polska – Czechy ma zostać nieco rozszerzona. Przez przejście graniczne Międzylesie – Lichkov ma bowiem kursować jedna para pociągów więcej. Zmiany wejdą w życie wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy, a więc 12 grudnia tego roku. Poza tym przewoźnik nie przewiduje istotnych zmian w grafiku połączeń międzynarodowych do Czech.

Drugie wakacje w pandemii trudniejsze niż pierwsze

Plany uruchomienia nowych kursów nie oznaczają jednak, że w pociągach do Czech przybywa pasażerów: w minione wakacje Koleje Dolnośląskie przewiozły w swoich pociągach na polsko-czeskich odcinkach granicznych mniej podróżnych niż w latach ubiegłych. – Porównując liczbę pasażerów zarówno do roku 2019, jak i 2020, gdy trwała już pandemia, nadal obserwujemy spadki – twierdzi Przemysław Corso. Dziwić może zwłaszcza zmniejszenie frekwencji względem roku ubiegłego, choć wówczas restrykcje dotyczące przekraczania granic były znacznie mniejsze (zwłaszcza biorąc pod uwagę tegoroczne ograniczenia dla niezaszczepionych).

Na razie nie wiemy natomiast, jak będzie kształtować się przyszłoroczna oferta międzynarodowa na przejściach znajdujących się na terenie województwa śląskiego. Koleje Śląskie zapewniają, że prowadzą na ten temat rozmowy ze stroną czeską. Nie potwierdziły jednak zamiaru wznowienia obsługi kursów do Czeskiego Cieszyna i Bogumina.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport