Partnerzy serwisu:

Kazachstan perspektywicznym rynkiem dla branży kolejowej

inf. prasowa/Rynek Kolejowy 23.08.2016 182

Kazachstan perspektywicznym rynkiem dla branży kolejowej
fot. Kabelleger CC BY-SA 3.0
Perspektywy rozwoju współpracy handlowo-inwestycyjnej były tematem rozmów wicepremiera Mateusza Morawieckiego z ministrem inwestycji i rozwoju Kazachstanu Żenysem Kasymbiekiem. Współpraca z Kazachstanem to szansa także dla polskiego przemysłu kolejowego.
– Kazachstan jest dla Polski ważnym partnerem w Azji Centralnej. Dlatego chcemy pogłębić nasze relacje gospodarcze. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie. Widzimy też przestrzeń do poprawy bilansu handlowego – mówił wicepremier Morawiecki. Jak dodał, zależy nam w szczególności na wspieraniu polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych możliwości biznesowych na rynkach azjatyckich, co wpisuje się w priorytety rządowej polityki rozwoju.

Podczas pierwszego dnia wizyty prezydenta Kazachstanu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Bankiem Rozwoju Kazachstanu porozumienie ramowe o współpracy. – Ta umowa pozwoli wzmocnić finansowy komponent naszych relacji. Umożliwi także realizację wspólnych projektów inwestycyjnych i eksportowych o wartości 300 mln dol., co wyznacza nowe kierunki naszej współpracy – podkreślił wicepremier Morawiecki.

Jak przypomniał szef resortu rozwoju, oba kraje należą także do pierwszych członków-założycieli Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i leżą na trasie tzw. Jedwabnym Szlaku. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Kazachstanie. Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest sektor wydobywczy oraz farmaceutyczny.
Są one także obecne w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie – wskazał wicepremier.

We wtorek wicepremier Morawiecki otworzy Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, podczas którego podpisanych zostanie kilkanaście porozumień gospodarczych, zarówno pomiędzy przedstawicielami instytucji publicznych, jak i biznesu. Z kolei wiceminister Domagalski przedstawi szefom państw założenia międzynarodowej wystawy Expo 2022 w Łodzi.

Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne oraz artykuły rolno-spożywcze. Importuje z Kazachstanu produkty mineralne (np. ropopochodne).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony