Partnerzy serwisu:

Karnowski: Postawienie zarzutów za zakup AWT to skandal i polityczna hucpa

Jakub Madrjas 19.02.2019 5,8k

Karnowski: Postawienie zarzutów za zakup AWT to skandal i polityczna hucpa
Fot. KOLEJ77, SM42.pl
Były prezes PKP SA Jakub Karnowski ostro skrytykował zatrzymanie byłego zarządu PKP Cargo w związku z zakupem spółki AWT. Jak zaznacza, transakcję chwalił obecny premier Mateusz Morawiecki, wówczas jako doradca premiera Donalda Tuska.
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zostali dziś zatrzymani były prezes oraz członkowie zarządu PKP Cargo. Mają im zostać postawione zarzuty niegospodarności przy zakupie czeskiego przewoźnika AWT. IAR podaje, że z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji, wynosząca przeszło 103 miliony euro, miałaby zostać zawyżona o ponad połowę.

- Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczna hucpę. Przypominam ze zarząd PKP Cargo opublikował Biała Księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu - komentuje w oświadczeniu przesłanym do redakcji “Rynku Kolejowego” ówczesny prezes PKP SA Jakub Karnowski.

Transakcję od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - innego obok PKP Cargo, narodowego championa. Ten zakup - który wielokrotnie chwalił Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska - pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy. To jest wielka szansa dla naszego Narodowego Przewoźnika, niestety ostatnio marnotrawiona - uważa Karnowski.

Jak pisze były prezes PKP SA, AWT to jedyna spółka z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi zyski. - Przypominam również że prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld złotych i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity, co pomogło m.in. w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów - zaznacza Karnowski dodając, że dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku.

Były prezes PKP SA przekazał, że nie ma informacji o ewentualnej obecności śledczych u niego samego w domu, o czym donosił TVN24. Przybywa obecnie na urlopie, po czym wraca do Rijadu (Arabia Saudyjska), gdzie pracuje jako ekspert dla Banku Światowego.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony