Partnerzy serwisu:

Kaczyński obwinia kolejarzy o fiasko programu Mieszkanie Plus w Warszawie

Michał Szymajda 28.07.2022 4,6k

Kaczyński obwinia kolejarzy o fiasko programu Mieszkanie Plus w Warszawie
Fot. ms (zdjęcie ilustracyjne)
- Nie udało nam się złamać tego układu, który został stworzony na początku lat 90., który zapewnił pewnym bardzo niewielkim grupom, z reguły z jednego środowiska, zdobywać ogromne zyski – temu układowi deweloperskiemu – mówił Jarosław Kaczyński podczas wiecu wyborczego w Inowrocławiu. A potem dostało się kolejarzom za kłody pod nogami na drodze do budowy tanich mieszkań pod wynajem.
Jarosław Kaczyński w czasie mitingu w Inowrocławiu powiedział, że to państwowe spółki zablokowały możliwość wybudowania w Warszawie osiedla mieszkań pod wynajem, w ramach programu "Mieszkanie Plus". Chodzi o tereny na Odolanach, gdzie PKP ma sporo gruntów.

— W Warszawie potknęliśmy się o to, że są tam duże tereny na Odolanach, na których można wybudować osiedle na 60 tys. mieszkań, ale one należą do kolei. I póki kolej myślała, że będzie budowała dla siebie, to był ok. Gdy się okazało, że nie dla niej, to już niekoniecznie — powiedział cytowany przez Business Insider prezes PiS i dodał, że "w Polsce jest silosowość, podziały, utrudnienia prawne".

— To trzeba znieść, wymusić, żeby wszędzie były plany zagospodarowania z zastrzeżeniem działek pod budownictwo mieszkaniowe i trzeba stworzyć taki mechanizm finansowania, żeby młodych ludzi było stać. Uczciwie mówię, że jak dotąd, to się nie udało — dodał Kaczyński.

Jak policzyło OKO.press, do czerwca 2022 roku z Programu Mieszkanie Plus wybudowano łącznie 18 tysięcy mieszkań, podczas gdy według pierwszych zapowiedzi tylko do końca 2019 miało być ich 100 tysięcy. Budownictwo spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe stanowi obecnie w Polsce zaledwie 1,6% wszystkich inwestycji mieszkaniowych. Porażkę programu wypunktowała Najwyższa Izba Kontroli. Raport w tej sprawie można przeczytać tutaj.

W czerwcu 2018 roku kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia PiS (przegrał wyboru w pierwszej turze) Patryk Jaki, prezentował już w towarzystwie prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego wizualizację mieszkań na Odolanach na gruntach kolejowych, których miało powstać "tysiąc". Mieszkań nie ma do dziś.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony