Partnerzy serwisu:

Kaczyński i Sasin ujawnili negocjacje PGE ws. odkupienia PKP Energetyki

Jakub Madrjas 13.10.2022 7,5k

Kaczyński i Sasin ujawnili negocjacje PGE ws. odkupienia PKP Energetyki
zdjęcie ilustracyjne fot. PKP Energetyka
Wraca temat renacjonalizacji spółki PKP Energetyka. Odkupienie udziałów od funduszu CVC zapowiedzieli wczoraj Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin. 
Renacjonalizacja sprywatyzowanych spółek kolejowych była hasłem rządu prawicy po dojściu do władzy w 2016 roku. Sprzedaż spółki w 2015 roku funduszowi CVC Capital Partners wywołała wiele kontrowersji, ale raport Najwyższej Izby Kontroli nie stwierdził nieprawidłowości. Rząd PiS i PKP SA próbowały cofnąć prywatyzację PKP Energetyki i PKL, ale zespół powołany w resorcie w tym celu po trzech latach został rozwiązany bez owoców. PKL ostatecznie odkupiono w 2018 roku za ponad 417 mln zł.

Renacjonalizacja PKP Energetyki została wstrzymana – według źródeł "Faktu" zostało to spowodowane ostrą interwencją ambasador USA z administracji Donalda Trumpa, Georgette Mosbacher. Wczoraj (12 października) temat nieoczekiwanie powrócił. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że PGE finalizuje przejęcie "podmiotu ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego", ale nie może podać szczegółów. Z informacji "PB" wynika, że chodzi o PKP Energetykę. Fundusz CVC Capital Partners chce ją sprzedać od 2020 roku, a PGE nie wykluczyło udziału w transakcji.

Ostatecznie to, że chodzi o PKP Energetykę potwierdził wieczorem Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas spotkania w Puławach. – Nie mogę mówić w jednym wystąpieniu wszystkiego, ale wśród naszych zadań, które myśmy deklarowali, było takie: odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego. Nam się w ogromnej mierze to udało. I to w dalszym ciągu postępuje, choćby w tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że sieci elektryczne linii kolejowych, to duże przedsiębiorstwo, mają też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, że zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione. Właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. A ten sam fundusz jest właścicielem Żabki. Wiecie państwo, co to jest Żabka. Te sklepy też być może zostaną odkupione –powiedział Jarosław Kaczyński. 

Tymczasem branży kolejowej coraz bardziej zagląda w oczy widmo kryzysu o zupełnie innym charakterze, bo spowodowanego wysokimi cenami energii, którą PKP Energetyka kupuje dla przewoźników. Piszemy o tym w tym miejscu
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony