Partnerzy serwisu:

Jutro powrót parowozu na Średzką Kolej Powiatową

inf. prasowa 08.09.2017 2k

arrow
arrow
Jutro powrót parowozu na Średzką Kolej Powiatową
Fot. Mateusz Jüngst
Jutro powrót parowozu na Średzką Kolej Powiatową
Jutro powrót parowozu na Średzką Kolej Powiatową
W najbliższą sobotę, 9 września, na Średzkiej Kolei Powiatowej nastąpi historyczny moment. Na tory wróci parowóz Px48-1756.
Jak informuje Mikołaj Sztuder, Członek Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej, wąskotorówka w Środzie Wielkopolskiej jest nietypowa nie tylko ze względu na to, że inaczej niż na zwykłej kolei tory mają szerokość 75 cm, a nie 1,435 m jak na większości linii w Polsce. Od soboty na jej szlak wraca po przerwie wyruszy prawdziwy parowóz. Jest to jedna z nielicznych czynnych takich maszyn w kraju. Px48-1756 został wyprodukowany w roku 1951 w Chrzanowie i mimo swojego wieku znów można ujrzeć go pod parą. Parowóz po latach eksploatacji najpierw pod szyldem PKP, a potem, po przejęciu kolejki przez powiat i wożeniu turystów został kilka lat temu odstawiony, gdyż wymagał kapitalnego remontu.

Jednak mimo wielu przeciwnościom udało się znaleźć pieniądze na remont tej leciwej maszyny. Kocioł został wysłany do specjalistycznej firmy, natomiast podwoziem zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej, sprawujące obecnie pieczę nad kolejką. Jest to grupa osób w większości w wieku od 17 do 30 lat, która swoim wysiłkiem dokonała tego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz niemożliwe.

- Przy dość skromnym zapleczu i braku doświadczenia udało się wskrzesić dawne technologie i odnaleźć fachowców, którzy pomogli naprawić podwozie parowozu. Trzeba było m.in. wyznaczyć na nowo geometrię wszystkich ruchomych części, zregenerować łożyska, naprawić osprzęt kotła, układ hamulcowy i smarowniczy. Niektóre części musiały wędrować po całej Polsce, bo wykonanie przy nich prac przekraczało możliwości warsztatu kolejki w Środzie - informuje Sztuder.

- Mimo to udało się i ten żywy pomnik historii znów wraca na szlak. Pociągi, oczywiście z parowozem na czele, do 24 września kursują w soboty i niedziele, odjazdy ze stacji w Środzie o 9:30, 13:30 i 17:00. W październiku i listopadzie planuje się uruchomienie kursów w niedziele - podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony