Partnerzy serwisu:

Jest umowa na studium dodatkowych torów z Warszawy do Legionowa

inf. pras 06.07.2020 5

Jest umowa na studium dodatkowych torów z Warszawy do Legionowa
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności dla budowy dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa. Planowana inwestycja zapewni zwiększenie przepustowości linii kolejowej nr 9 w kierunku Gdańska.
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały dzisiaj (06.07.2020 r.) umowę o wartości 4,77 mln zł netto z firmą Databout na opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy torów z Warszawy w kierunku Legionowa. Termin opracowania studium wykonalności dla projektu „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)” określono do I kw. 2022 r. Szczegółowo o planowanym zakresie prac studialnych pisaliśmy tutaj.

Planowanie szczegółowe po 2022 roku


Jak informuje PKP PLK, w ramach studium wykonalności wykonawca dokona kompleksowej analizy, która określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku.

Studium wykonalności dotyczy budowy dodatkowych zelektryfikowanych torów na ok. 20 km odcinku od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Legionowo. W efekcie planowana jest rozbudowa do układu sześciu torów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga oraz czterech torów na odcinku Warszawa Praga – Legionowo. Wykonawca przeanalizuje również rozbudowę linii z Legionowa do Wieliszewa o dodatkowy tor.

Ponadto analizą objęta będzie także budowa dodatkowych torów na odcinku Warszawa Gdańska – Warszawa Praga.

Szybciej do Trójmiasta i Olsztyna dzięki obwodnicy Nowego Dworu

W ramach zleconego studium wykonalności przeanalizowana zostanie również budowa nowego odcinka dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej z Warszawy Choszczówki do miejscowości Kątne lub Świercze. Takie rozwiązanie wpłynęłoby na krótszy czas podróży pociągami dalekobieżnymi kursującymi m.in. do Trójmiasta czy Olsztyna.

– Konsekwentnie zwiększamy możliwości i dostępność kolei także w obszarach aglomeracji. Przykładem jest projekt w aglomeracji warszawskiej, związany z rozbudową torów z Warszawy w kierunku Legionowa. Tworzymy sprawniejszą, bezpieczniejszą i komfortową kolej, co przekłada się na lepsze warunki życia mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury cytowany w komunikacie. – Podpisana dzisiaj umowa, to dążenie do zbudowania na kolejowym węźle warszawskim czterotorowych tras wyjazdowych ze stolicy. Mieszkańcom podwarszawskich miejscowości chcemy zapewniać atrakcyjne, zgodne z oczekiwaniami podróże oraz zagwarantować przewidywalne i sprawne kursowanie pociągów dalekobieżnych – dodaje Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony