Partnerzy serwisu:

Jest umowa na stację przy krakowskim lotnisku

Port Lotniczy Kraków-Balice 01.07.2014 82

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
Komentarze:
2014-07-01 10:33:34 Autor: Goofy
---.30.0.84
Zamiast robić ślepy tor do Balic, trzeba było zaprojektować linię jako przelotowy - wówczas byłby łatwiejszy dostęp do lotniska dla mieszkańców zachodniej i południowej Małopolski (z pominięciem Krakowa) oraz od strony Śląska...
Gdyby jeszcze dorobili kolej do Pyrzowic z dobrym Vmax (120-160), wówczas - w przypadku przekierowań samolotów, wystarczyłoby podstawić EZTa, który sprawnie i szybko przewiózłby pasażerów z jednego lotniska na drugie w trochę ponad 30 min (przy prędkości szlakowej V 160 km\h).
2014-07-01 11:12:26 Autor: soad
---.dynamic.chello.pl
do Goofy
bardzo słuszny wpis
ale niestety włodarze Krakowa i Małopolski myślą kategoriami własnego podwórka
zresztą włodarze Śląska też
nie nauczyli się jeszcze, że duży może więcej
walka o środki czy krajowe czy europejskie będzie skuteczniejsza razem
Kraków i Śląsk muszą nauczyć się działania dla dobra obywateli we współpracy
taka współpraca byłaby niekorzystna jedynie dla Warszawy
2014-07-01 11:47:12 Autor: Goofy
---.30.0.84
Na takim połączeniu i układzie torów skorzystaliby wszyscy.
Lotniska - byłby łatwiejszy dostęp i dojazd. większa liczba pasażerów -> większy ruch -> większe wpływy. Możliwość elastycznego operowania strumieniem pasażerów, łatwiejsze rozładowywanie zatorów.
Pasażerowie - j.w. dodatkowo mieliby łatwiejszy dostęp do oferty Wizzair (Małopolanie do Pyrzowic) oraz do oferty Ryanair (Ślązacy do Balic), a co za tym idzie większa konkurencja - więc potencjalnie niższe ceny dla pasażerów. Mniejsze opóźnienia w przypadku przekierowań. Możliwość utworzenia wielkich węzłów komunikacyjnych z parkingami Park&Fly oraz Park&Ride, spinającymi ruch kolejowy, regionalny, lotniczy oraz dalekobieżny (łatwy dojazd z CMK i E30)
Linie lotnicze - mogliby szybciej transferować pasażerów pomiędzy lotniskami i przekierowania nie generowałby już wielogodzinnych opóźnień jak obecnie, ich oferta byłaby dostępna większej ilości klientów.

W tym momencie dogodny dojazd jest wyłącznie od strony Krakowa. Pociągi jadące E30 od strony Śląska muszą manewrować i zmieniać kierunek. Plus, że przynajmniej teraz linia będzie dwutorowa i zelektryfikowana, więc można zwiększyć częstotliwość kursów ale i tak uważam, że chociażby w perspektywie krakowskiej SKA, potencjał dojazdowy do Balic będzie niewykorzystany w pełni...
2014-07-01 13:01:57 Autor: pinkdotR
---.174.214.50
Fajnie by było mieć przedłużenie torów i ich połączenie z E30 gdzieś między Zabierzowem a Krzeszowicami i np co 2 lub co 3 pociąg z Krakowa w stronę Katowic przez lotnisko ale na drodze jest obszar wojskowy a potem trudny teren do pokonania. Incydentalnie (lądowania na innym lotnisku) nikt i tak nie zamawiałby pociągu dla pasażerów bo organizacyjnie by poległ.

Myślę, że jednak nie wszystko stracone, bo można zawsze zorganizować sensowne przesiadki w Mydlnikach no i do tego możliwość zakupu jednego biletu do lotniska z innych stacji/przystanków niż Kraków Główny.
2014-07-01 14:46:36 Autor: Goofy
---.30.0.84
No tak, tylko dokończenie remontu szlaku E30 otworzy drogę do szerszego wykorzystania kolei, jako głównego sposobu transportu na lotnisko. Jeśli mieszkaniec Katowic, będzie miał do wyboru jazdę na Pyrzowice np. 1,5h, a na Balice 40 min, to jak myślisz, co chętniej wybierze?
Sytuacja z wykorzystaniem pociągu jako środka do przewożenia pasażerów przekierowanych lotów zakłada współpracę obydwu lotnisk i ew. połączenie wahadłowe pomiędzy nimi.
Problemem Balic jest to, że w przeciwieństwie do Pyrzowic, ich rozbudowa (m.in. o nowy, dłuższy pas startowy) może być mocno utrudniona m.in. przez ukształtowanie terenu.

Obecnie można teoretycznie pokonać odległość pomiędzy lotniskami w godzinę (samochodem, autostradą, gdy nie ma korków). Ale np. autobusy już pojadą trochę wolniej bo ich max. prędkość to zaledwie 100 km\h - kolej nie ma takich ograniczeń... warto byłoby to wykorzystać.
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony