Partnerzy serwisu:

Jest umowa na nowy przystanek Otomino na bajpasie kartuskim

kł, Rynek Kolejowy 06.11.2021 3,6k

Jest umowa na nowy przystanek Otomino na bajpasie kartuskim
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę nowego przystanku Otomino w gminie Żukowo na trasie tzw. bajpasu kartuskiego. Powstanie w ramach programu przystankowego.
Umowę o wartości 1,2 mln zł PLK podpisały z PUH Rajbud z Szymbarka. Firma wykona dokumentację projektową nowego przystanku oraz budowę. Termin realizacji zadania upływa w IV kwartale 2022 r. 

Umowa z wykonawcą bajpasu

Przystanek w Otominie powstanie na trasie tzw. bajpasu kartuskiego, który zostanie zrealizowany w ramach inwestycji „Przygotowanie linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz jako trasy objazdowej”. Umowę z konsorcjum PUH Rajbud oraz Torhamer za 91,5 mln zł netto PLK podpisała w lutym. Ma zapewnić możliwość przejazdu pociągów podczas modernizacji linii 201.

Dodatkowy przystanek Otomino zlokalizowany zostanie na linii Pruszcz Gdański – Łeba (nr 229), pomiędzy stacjami Stara Piła i Żukowo Zachodnie. Lokalizacja w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego zapewni łatwy dostęp do pociągów w kierunku Trójmiasta, Żukowa, Kartuz. Jednokrawędziowy peron będzie oświetlony i wyposażony w wiatę i ławki. Zamontowane zostanie oznakowanie i tablice informacyjne. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano pochylnię. Obok przystanku przygotowane zostaną stojaki na rowery - informuje PKP PLK.

O przystanek Otomino apelował samorząd

Choć samo Otomino liczy pół tysiąca mieszkańców, brak budowy przystanku w ramach projektu bajpasu wywołał rozczarowanie w gminie Żukowo, do której należy wieś. W maju 2020 roku rada gminy zwróciła się z apelem do PKP PLK o ujęcie w projekcie rewitalizacji linii kolejowej nr 229 nowego przystanku w miejscowości Otomino. - Przyległe miejscowości, jak Glincz i Przyjaźń, już dziś, łącznie z Otominem, zamieszkują blisko 4 tys. mieszkańców. Ujęcie w materiałach przetargowych jedynie rezerwy pod perony i dojścia do nich oceniamy niestety jako niewystarczające i znacznie oddalające taką inwestycję w bliżej nieokreśloną przyszłość - cytowały apel lokalne media.

Realizacja stała się możliwa po ogłoszeniu programu przystankowego. W województwie pomorskim na liście podstawowej programu jest 7 lokalizacji: budowa nowego przystanku - Otomino; modernizacja peronów – Dziemiany Kaszubskie, Brusy, Męcikał, Żabno k. Chojnic, Lubnia, Kalisz Kaszubski. Na liście rezerwowej znajdują się 3 lokalizacje: modernizacja peronów – Powałki, Raduń, Lipuska Huta.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony