Partnerzy serwisu:

Jest umowa na naprawę powypadkową Pendolino. Za pół ceny nowego składu

Jakub Madrjas 29.11.2018 21,1k

Jest umowa na naprawę powypadkową Pendolino. Za pół ceny nowego składu
Fot. Tomasz Wróbel
Ponad półtora roku potrzebowały Alstom i PKP Intercity, żeby porozumieć się w sprawie naprawy uszkodzonego w wypadku w Ozimku składu Pendolino. Koszt naprawy wyniesie 8,5 mln euro netto, czyli przeszło połowę ceny nowego pojazdu. Skład wróci na tory najwcześniej w 2020 roku.
PKP Intercity bardzo długo podejmuje decyzję o naprawach uszkodzonych składów, przez co traci potencjalne wpływy z użytkowania nowoczesnych jednostek. Dotyczy to m. in. składów Dart

Najdroższą naprawą w historii PKP Intercity będzie jednak przywrócenie do ruchu składu Pendolino ED250-002, poważnie uszkodzonego w wypadku z ciężarówką w Ozimku w kwietniu ubiegłego roku. Pierwotnie PKP Intercity zakładało wysłanie składu do Włoch przed końcem 2017 roku. Naprawa opóźniła się jednak o rok. Dopiero w marcu 2018 roku PKP Intercity rozpoczęło procedurę udzielenia zamówienia na naprawę składu.

Teraz została ona zakończona. Całkowita wartość zamówienia wyniosła 8 535 722 euro bez VAT. To dużo więcej, niż szacowało PKP Intercity – było to 6 mln euro netto. Przy dzisiejszym kursie to 36,6 mln zł. Tylko 4 mln złotych pokryje ubezpieczenie kierowcy ciężarówki, który spowodował wypadek. Warto przypomnieć, że za 20 składów ED250 przewoźnik zapłacił 400 mln euro, czyli 20 mln euro za skład. To cena brutto - jeśli do kosztu naprawy również doliczyć podatek VAT to cena wyniesie 10,5 mln euro brutto - czyli więcej, niż połowa ceny nowego pojazdu.

Rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska potwierdza, że umowa została podpisana. – Przekazanie pojazdu do Alstomu planowane jest w grudniu br., a czas naprawy wynosi 584 dni od chwili przekazania ED250-002 wykonawcy do naprawy – informuje.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku Alstom zapłacił ok. 50 mln euro kary za opóźnienie dostawy Pendolino (z której naliczeniem się nie zgadzał, ale przegrał arbitraż w tej sprawie). Aktualnie trwa montaż internetu na pokładach pojazdów, za co spółka zapłaci prawie 32 mln złotych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony