Partnerzy serwisu:

Jest umowa na montaż internetu w Pendolino za 31,7 mln zł

Jakub Madrjas 28.08.2018 6,5k

Jest umowa na montaż internetu w Pendolino za 31,7 mln zł
Fot. PKP Intercity
Dziś (28 sierpnia) w bazie utrzymaniowej Pendolino na warszawskiej Olszynce Grochowskiej podpisano długo oczekiwaną umowę na dostawę urządzeń internetu do pociągów ED250 Pendolino PKP Intercity.
Umowa obejmuje instalację bezprzewodowego internetu w pociągach Pendolino i utrzymanie przez pięć lat. Wykonawcą będzie producent pociągów – Alstom, który otrzyma wynagrodzenie w wysokości 31,7 mln złotych. W ramach umowy Alstom utworzy zespół projektowy ds. instalacji i przeszkoli pracowników PKP IC. Alstom będzie jednocześnie świadczył usługę operatora telekomunikacyjnego; zostanie zawarta umowa powierzenia danych biorąca pod uwagę wymogi RODO.

Jeszcze w tym roku

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał internet w pociągach Pendolino wielokrotnie. Ostatnim podawanym terminem uruchomienia usługi był przełom 2018 i 2019 roku. Według dzisiejszych zapowiedzi pierwsze składy EIP wyposażone w Wi-Fi pojawią się na torach jeszcze w tym roku.

– Naprawiamy błędy poprzedników, którym ten „szczegół” przy zamawianiu tak drogich składów umknął – mówił dziś Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. – Sprawa dostępu do Wi-Fi ciągle wracała; przez wiele lat obiecywano internet, a pasażerowie byli zniecierpliwieni i ja ich rozumiem. Żyjemy w XXI wieku i dostęp do internetu to normalność – podkreślił prezes Grupy PKP Krzysztof Mamiński.

Instalacja od września

Jak poinformowano, montaż internetu w ED250 rozpocznie się we wrześniu. W sierpniu odbyły się testy pilotażowe urządzeń, które wypadły pomyślnie. Jak przypomina PKP Intercity, bezprzewodowy internet jest dostępny w 171 wagonach spółki oraz 40 ezetach Dart i Flirt. Do końca roku internet ma się pojawić w kolejnych 30 tradycyjnych wagonach.

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podkreślił, że podczas instalacji połączenia będą realizowane zgodnie z rozkładem jazdy. Zapowiedział też szczególny nadzór nad instalacją Wi-Fi w dwóch pierwszych składach. Prezes Alstomu w Polsce Lesław Kuzaj podkreślał, że wybrane zostały najlepsze urządzenia, pasujące do usługi o charakterze premium. Przyznał jednak, że sygnał internetu będzie zależny od dostępu do sieci GSM na trasie. - Pasażer otrzyma dobry produkt na czasy, w których technologia ciągle się zmienia – zapewnił Marek Chraniuk

Historię ministerialnych zapowiedzi (a także tych pochodzących z PKP Intercity) obecności Wi-Fi w Pendolino ostatnio opisaliśmy w tekście "Kolejne wakacje bez internetu w Pendolino".
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony