Partnerzy serwisu:

Jest umowa na drugi peron w Opocznie

jm, Rynek Kolejowy/inf.prasowa 17.05.2017 427

Jest umowa na drugi peron w Opocznie
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Porr Polska Construction umowę na rozbudowę stacji Opoczno Południe. Dzięki inwestycji podróżni będą korzystać z dwóch peronów.
Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że PKP PLK wybrały ofertę Porr Polska Construcion w przetargu na wykonanie prac na stacji Opoczno Południe. Porr zaoferował za wykonanie peronu i prace dodatkowe 67,49 mln zł. Częścią oferty jest też 72-miesięczny okres gwarancji. Teraz PLK oficjalnie poinformowała o podpisaniu umowy z wykonawcą.

Pierwszy peron na stacji kolejowej  Opoczno Południe otwarto przed dwoma laty. Trzystumetrowy peron umożliwił poprawę dostępności komunikacyjnej miasta. Stacja Opoczno Południe zapewnia połączenia krajowe i międzynarodowe - można z niej bezpośrednio dojechać m. in. do Warszawy, Krakowa, Katowic, Szczecina, Olsztyna, Pragi i Wiednia. Brak drugiego peronu mocno ogranicza jednak jej funkcjonalność, szczególnie na linii dużych prędkości, jaką ma się stać Centralna Magistrala Kolejowa.

Nowy peron, tory i urządzenia sterowania

Jak informuje PLK, nowy peron numer dwa będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne, funkcjonalne oświetlenie oraz antypoślizgową nawierzchnię. Zgodnie ze standardami będzie również dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Komunikację miedzy peronami i dojście na parkingi zapewni nowe przejście podziemne.

W ramach inwestycji PLK wymienią tory oraz sieć trakcyjną. Nowa nastawnia i urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią sprawny przejazd i większą przepustowość stacji, na której równocześnie będą mogły zatrzymywać się dwa pociągi. Wzrośnie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Przez stację Opoczno Południe składy będą mogły jechać nawet ponad 160 km/h.

Nowy peron także we Włoszczowie 

Prace prowadzone będą w formule projektuj i buduj. Realizacja prac projektowych i robotów budowlanych zaplanowana jest w latach 2017 - 2019. Natomiast już w te wakacje pasażerów podróżujących na południe Polski przez CMK czekają utrudnia, włącznie z zamknięciem linii na miesiąc.

Na Centralnej Magistrali Kolejowej do końca maja 2018 r. powstanie również drugi peron na stacji Włoszczowa Północ (pierwszy powstał w 2006 r.). Obecnie trwają prace przy rozbudowie stacji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Nie powstanie za to na razie łącznica ze stacji Opoczno Południe do linii nr 25.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony