Partnerzy serwisu:

Jest umowa na dofinansowanie nowych pociągów dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

inf. pras. 15.04.2018 4,4k

Jest umowa na dofinansowanie nowych pociągów dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej
Fot. Mariusz Tuszyński, SM42.pl
Województwo wielkopolskie dostało prawie 50 milionów złotych z Unii Europejskiej na zakup nowych pociągów. Umowę o dofinansowanie podpisano 13 kwietnia.
Dofinansowanie unijne w kwocie 48,8 milionów złotych pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całej inwestycji to 120 milionów złotych. To efekt wygranego konkursu projektów, o czym informowaliśmy szeroko w tym miejscu.

Pociągi dla aglomeracji poznańskiej

Za te pieniądze województwo kupi pięć pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które będą kursować z Poznania do Kostrzyna i Wrześni oraz do Buku i Opalenicy. Będą mogły być również wykorzystywane na innych odcinkach: Poznań – Oborniki – Rogoźno, Poznań – Szamotuły – Wronki, Poznań – Mosina – Czempiń, Poznań – Pobiedziska – Gniezno.

Jak informuje CUPT, pociągi będą poruszać się z prędkością do 160 km/h i zostaną przystosowane do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. W każdym pojeździe znajdzie się minimum 240 miejsc siedzących, toalety,klimatyzacja, Wi-Fi, system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoring, miejsca dla niepełnosprawnych i do przewozu rowerów, pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących, defibrylatory itp.

Pojazdy będą też gotowe do zainstalowania systemu Poznańskiej Karty Aglomeracyjnej (PEKA). Województwo wielkopolskie planuje ogłosić w II kwartale przetarg, w którym wybierze producenta pociągów. Termin dostawy zostanie ustalony z wybranym wykonawcą. Na wykonanie zadania przewidziano maksymalnie 18 miesięcy od daty podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu.

Pieniądze są już pewne

- Umowa o dofinansowanie potwierdza, że pieniądze unijne na tę inwestycję są już pewne – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. - Dla Wielkopolski, dla wielkopolskiej infrastruktury kolejowej, to znaczące wsparcie finansowe, które przerodzi się w poprawę jakości taboru kolejowego, a w rezultacie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Dla mnie to wielka radość, że nasze województwo jest beneficjentem tak ważnych projektów, w których partycypuje rząd. Myślę, że ta informacja jest priorytetowa dla tak naprawdę bezpośrednich beneficjentów, czyli pasażerów na trasie z Opalenicy przez Poznań do Wrześni”– ocenił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

- Celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa jakości i dostępności transportu publicznego organizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego, w tym także bezpieczeństwa pasażerów kolei - podkreślił Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Wielkopolska korzysta z funduszy unijnych na infrastrukturę i środowisko Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to 115,3 miliarda złotych (przeliczone z euro według kursu Europejskiego Banku Centralnego z kwietnia 2018 roku) z Unii Europejskiej na najważniejsze w kraju inwestycje w transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i służbę zdrowia. 74,1 miliarda złotych zostało już podzielone, z czego 5,4 miliarda trafiło do województwa wielkopolskiego na 147 inwestycji. Najwięcej zainwestowano w transport. Ze wsparciem z Programu Infrastruktura i Środowisko w województwie wielkopolskim realizowanych jest 15 inwestycji transportowych, na które przeznaczono 2,94 miliarda złotych z funduszy unijnych. To między innymi budowa drogi ekspresowej S5 z Mielna do Gniezna oraz z Poznania do Kaczkowa czy budowa obwodnic Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina, które zostały już oddane do użytkowania.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony