Partnerzy serwisu:

Jest umowa na budowę przystanku Wolbrom Zachodni

Michał Szymajda 17.08.2022 804

Jest umowa na budowę przystanku Wolbrom Zachodni
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Mieszkańcy Wolbromia zyskają lepszy dostęp do pociągów. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę za ponad 12 mln zł netto na budowę nowego przystanku Wolbrom Zachodni. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
Przystanek Wolbrom Zachodni, powstanie na linii kolejowej nr 62 Tunel - Sosnowiec. Dodatkowy obiekt zwiększy możliwości podróży koleją w Małopolsce, m.in. do Tunelu, Olkusza i Sosnowca.

Nowy przystanek przewidziano w rejonie centrum handlowego, nieopodal ul. Krakowskiej. Dwa jednokrawędziowe perony znajdą się w dogodnym miejscu dla mieszkańców. Oczekiwany standard obsługi podróżnych zapewni montaż wiat, ławek, tablic informacyjnych i oświetlenia oraz oznakowania. Istotnym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie przejście podziemne z windami. Wszyscy użytkownicy bezpiecznie dostaną się na perony. Osobom niewidomym, czy słabo widzącym komunikację ułatwi system ścieżek naprowadzających.

Projekt i budowę przystanku za nieco ponad 12 mln zł na zlecenie PLK, wykona Firma Nowak-Mosty. Realizację podpisanej w sierpniu br. umowy zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest w czwartym kwartale 2022 roku, a ich zakończenie na koniec 2023 roku.

Program Przystankowy w woj. małopolskim

W województwie małopolskim - Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom, Zator, Pisary, Dąbrówka, Nowy Sącz ( dwa przystanki). Oprócz umowy na przystanek w Wolbromiu, podpisano już kontrakty na realizację podobnych projektów w Zatorze i w Dąbrówce. Prowadzone są postępowania przetargowe na budowę dodatkowych obiektów w Nowym Sączu. Niebawem ogłoszone zostaną kolejne przetargi.

Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej

Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, zapewnienie lepszego dostępu do kolei, promowanie ekologicznych środków transportu, to także wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji zarówno wojewódzkiej jak i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł.

Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Obecnie na liście podstawowej znajduje się 185 lokalizacji, a listę rezerwową tworzy 129 pozycji.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony