Partnerzy serwisu:

Jest szansa na powrót codziennego kolejowego połączenia Warszawa – Mińsk

inf. prasowa PKP PLK 16.02.2018 3,8k

Jest szansa na powrót codziennego kolejowego połączenia Warszawa – Mińsk
Stacja kolejowa w Brześciufot. Kasper Fiszer
Dziś w siedzibie PKP SA odbyło się spotkanie kierownictwa spółek Grupy PKP z delegacją Kolei Białoruskiej, podczas którego omówiono dotychczasową współpracę oraz perspektywy rozwoju przewozów pasażerskich i towarowych w 2018 roku. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele PKP SA, PKP Polskich Linii Kolejowych, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej.
15 lutego na zaproszenie Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP SA odbyły się rozmowy kierownica spółek wchodzących w skład Grupy PKP z przedstawicielami Kolei Białoruskiej (Belaruskaja Chygunka) pod przewodnictwem naczelnika Władimira Morozowa. Podczas spotkania omówione zostały główne kierunki współpracy kolei w różnych obszarach jej działalności. Szefowie PKP SA i BCz potwierdzili wolę dalszej dobrej, dwustronnej współpracy pomiędzy kolejami podczas realizacji międzynarodowych przewozów kolejowych. Jednym z tematów była organizacja przewozów towarowych w zeszłym roku i perspektywy ich rozwoju w 2018 roku, m.in. w kontekście prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe w latach 2018-2020.

Wróci przejście Czeremcha – Wysokie Litewskie

Na spotkaniu przedstawione zostały także wyniki prac wspólnej grupy roboczej ds. analizy operacyjnej przekazywania ładunków przez białorusko-polskie przejścia graniczne i działań podjętych w celu zapewnienia bezproblemowego kierowania pociągów w relacjach Wschód – Zachód – Wschód. Jednymi z omawianych koncepcji było skierowanie części ładunków na przebiegającą przez Polskę linię szerokotorową (LHS) oraz wznowienie ruchu towarowego przez przejście graniczne Czeremcha – Wysokie Litewskie. Wynika to zarówno z rosnących przewozów towarowych między Polską i Białorusią (w tym wzrostu liczby pociągów kursujących do i z Chin), jak również z faktu zaplanowanych przez PKP PLK inwestycji w ramach realizacji projektu LCS Terespol.

Szansa na codzienne połączenie z Mińskiem od czerwca

Tematem rozmów była także organizacja dalekobieżnych połączeń pasażerskich. Obecnie realizowane są codziennie kursy relacji Kraków – Grodno – Kraków (przez Warszawę i Białystok) oraz Warszawa – Brześć – Warszawa (skomunikowane z pociągiem do Mińska). Z myślą o stworzeniu jeszcze lepszej oferty PKP Intercity prowadzą rozmowy z Kolają Białoruską o codziennych kursach bezpośredniego wagonu relacji Mińsk – Warszawa – Mińsk w składzie pociągu „Polonez”. PKP Intercity są gotowe do wprowadzenia tego rozwiązania od 10 czerwca br. Dodatkowo rozważane jest uruchomienie drugiej pary dziennych pociągów relacji Warszawa – Brześć – Warszawa, które również skomunikowane byłyby z pociągami do i z Mińska.

Podczas spotkania prezes Krzysztof Mamiński oraz Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA podpisali dodatkowe porozumienie do umowy o wzajemnych rozrachunkach między PKP SA a Zjednoczeniem Państwowym „Kolej Białoruska” za przewozy kolejowe w komunikacji międzynarodowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony