Partnerzy serwisu:

Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje

inf. prasowa 23.08.2017 2k

arrow
arrow
Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje
Rys. PKM
Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje
Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje
Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje
Jest szansa na nowy przystanek PKM. Zobacz wizualizacje
Jest szansa, że przy okazji elektryfikacji linii PKM w latach 2021-2023 powstanie także dodatkowy przystanek PKM Gdańsk Firoga, zlokalizowany przy ul. Szybowcowej, w sąsiedztwie siedziby Intela - poinformowała spółka zarządzająca nową linią kolejową na Pomorzu.
Pod koniec lipca PKM SA złożyła w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu pt. „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga”. Stara się o 85-procentowe dofinansowanie z UE planowanej przez nas inwestycji, która przy okazji elektryfikacji zakłada także budowę dodatkowego przystanku PKM Gdańsk Firoga. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Przystanek PKM Gdańsk Firoga był planowany przez PKM od samego początku, gdyż analizy marketingowe projektu wykonane w 2010 r. przez ekspertów UE wykazały, że ze względu na powstawanie w pobliżu dużych firm branży IT, w przyszłości wskazane będzie wybudowanie w tym miejscu dodatkowego przystanku PKM, roboczo nazwanego "Dolina Krzemowa". - Dlatego już w 2011 r. przewidzieliśmy w naszym projekcie rezerwę terenową pod dodatkowy przystanek w tej lokalizacji, a przejście pod torami na ul. Szybowcowej zostało tak zaprojektowane i wybudowane, aby w przyszłości bezpośrednio nad nim mógł powstać przystanek - informuje spółka.

Elektryfikacja zakładana od początku


Od samego początku linia PKM planowana była także jako linia elektryczna, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji musieliśmy odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201. Piszemy o niej tutaj.

Obecnie taki projekt (uwzględniający również budowę 2 toru na linii 201) jest już przez PKP PLK przygotowywany, więc równolegle z projektem PKP PLK również linia PKM zostanie w latach 2021-2023 zelektryfikowana. - Przy tej okazji postanowiliśmy także wrócić do pomysłu przystanku PKM Gdańsk Firoga, gdyż rejon ten rozwija się bardzo dynamicznie (głównie dzięki trwałemu zakorzenieniu się w Gdańsku Firodze amerykańskiego giganta informatycznego Intela, który ma tu swoją główną polską siedzibę) i obecnie – w perspektywie lat 2021-2023 – budowa tego przystanku jest już w pełni uzasadniona - zapewnia spółka.

Warto przypomnieć, że trwa budowa innego nowego przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej: Gdynia Karwiny.

Przystanek nr 6@

Przystanek Gdańsk Firoga planowany jest w standardzie analogicznym do pozostałych przystanków na linii PKM. Wzór perforacji na czerwonych wiatach będzie nawiązywał do branży informatycznej, która dominuje w sąsiedztwie tego przystanku. Również numeracja tego przystanku dodatkowo podkreśli jego związek z branżą IT – czytamy.

W związku z tym, że stałym elementem grafik na przystankach PKM w Gdańsku jest numeracja (od 1 – Gdańsk Strzyża do 8 – Gdańsk Rębiechowo), a przystanek Gdańsk Firoga powstaje pomiędzy nr 6 (Matarnia) i numerem 7 (Port Lotniczy) spółka postanowiła nadać mu numer 6@ – Dzięki temu idealnie wkomponuje się on w gdańską „dolinę krzemową” – jak nazywana jest ta okolica – podsumowuje PKM.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony