Partnerzy serwisu:

Jest przetarg Wielkopolski na studia Kolej Plus. Tylko trzy z pięciu projektów

Jakub Madrjas 07.04.2021 4,5k

Jest przetarg Wielkopolski na studia Kolej Plus. Tylko trzy z pięciu projektów
EL2-25 KWB Konin, zdjęcie ilustracyjne fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Samorząd województwa wielkopolskiego zdecydował się na ogłoszenie postępowania na prace studialne niezbędne do realizacji programu Kolej Plus. W przetargu nie ma jednak rewitalizacji linii kolejowej Gostyń – Kąkolewo oraz budzącej kontrowersje budowy nowej linii kolejowej Konin - Turek.
Jak już informowaliśmy, samorządy mają coraz mniej czasu na przygotowanie wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego; dokument trzeba dostarczyć do PKP PLK do końca października; tymczasem ogłoszono zaledwie kilkanaście przetargów, a w wielu z nich oferty znacznie przekraczają kosztorysy. Na razie podpisano dwie umowy - na studia budowy linii kolejowych do Kozienic i Przasnysza. Z Kolej Plus wycofywane są za to kolejne projekty.

Jest przetarg w Wielkopolsce

W biuletynie zamówień publicznych pojawił się właśnie przetarg ogłoszony przez Województwo Wielkopolskie na opracowanie wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego dla trzech z pięciu zgłoszonych przez samorząd projektów: na rewitalizację kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390 / 236 Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec, rewitalizację linii kolejowej nr 368 Międzychód – Szamotuły oraz rewitalizację linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń. Każdy z tych projektów stanowi oddzielne zadanie w przetargu. O wszystkich zgłoszonych przez Wielkopolskę inwestycjach pisaliśmy dokładnie tutaj.

Warto zauważyć, że w postępowaniu samorządu cena będzie stanowić tylko 60 proc. kryterium. Po 20 proc. punktów będzie można otrzymać za dodatkowe doświadczenie eksperta w dziedzinie analiz ruchu pasażerskiego oraz dodatkowe doświadczenie eksperta w dziedzinie analiz ruchowo-eksploatacyjnych. Oferty będą przyjmowane do 12 maja. Na tym etapie nie podano kosztorysu inwestorskiego.

Dwa projekty wypadną?

Jak informowaliśmy, w Wielkopolsce najwięcej kontrowersji budzi pomysł na budowę linii kolejowej z Konina do Turku. Choć inwestycja jest na rządowej liście priorytetowej, co oznacza praktycznie pewne zwycięstwo w konkursie, to jej szacowany na przynajmniej miliard złotych koszt i niepewne efekty ekonomiczne odstraszył część samorządów. Z finansowania studium wycofało się m. in. miasto Konin.

Choć oficjalnie nie wycofano tego projektu, jego brak w postępowaniu może oznaczać że na razie nie zostanie zrealizowany. Nie wiadomo też, dlaczego w postępowaniu brak studium dla rewitalizacji linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo; poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o stanowisko w obu sprawach.

Co z województwem lubuskim?

Warto podkreślić, że odtworzenie połączenia Międzychodu z magistralą Poznań-Szczecin w Szamotułach jest komplementarne ze zgłoszonym przez województwo lubuskie projektem rewitalizacji linii kolejowej z Międzychodu do Skwierzyny i pozwoliłoby odtworzyć alternatywny ciąg kolejowy aż do Gorzowa Wielkopolskiego.

Samorząd województwa lubuskiego zgłosił do Kolej Plus aż osiem projektów, ale jak dotąd, mimo wpisaniu w plan postępowań samorządu na pierwszy kwartał tego roku, nie został ogłoszony przetarg dla żadnego z projektów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony