Partnerzy serwisu:

KD: Nie było ofert na zakup SA109. Nowe postępowanie

Jakub Madrjas 26.04.2018 6,4k

arrow
arrow
KD: Nie było ofert na zakup SA109. Nowe postępowanie
Fot. Jacek Chiżyński, GFDL
KD: Nie było ofert na zakup SA109. Nowe postępowanie
KD: Nie było ofert na zakup SA109. Nowe postępowanie
KD: Nie było ofert na zakup SA109. Nowe postępowanie
Spółka Koleje Dolnośląskie ponownie ogłosiła przetarg na sprzedaż autobusów szynowych typu 212M, serii SA109. W pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta.
Próba naprawy i modernizacji dwóch autobusów szynowych wyprodukowanych w zakładach Kolzam w Raciborzu zakończyła się niepowodzeniem. Dlatego Koleje Dolnośląskie zdecydowały się sprzedać pojazdy SA109, o czym pisaliśmy tutaj.

Przedmiotem sprzedaży są autobusy szynowe serii SA109 typ 212M nr 003 i 004 (numery fabryczne 016 i 017). Na stronie KD możemy przeczytać charakterystykę pojazdów: 

Autobus szynowy typu 212M jest samodzielną pasażerską jednostką trakcyjną o napędzie spalinowym przeznaczoną do obsługi kolejowego ruchu lokalnego i regionalnego. W autobusie szynowym zabudowane są układy SHP oraz układ
radio stopu. Układ napędowy umieszczono pod podłogą w części przedniej w obu członach pojazdu. Drzwi odskokowo-przesuwne zabudowano obustronnie w obniżonej części środkowej. Swobodne wejście pasażerom z poziomu peronu niskiego i średniego umożliwia usytuowanie podłogi w obrębie drzwi wejściowych na wysokości 570 mm od główki szyny (w dalszej części podłoga podnosi się do wysokości 610 mm).

Nadwozie każdego członu wykonano jako samonośne pudło wspierające się na układzie biegowym, który składa się z dwóch wózków jednoosiowych (napędnego i tocznego). Autobus szynowy jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Wentylacja przedziałów pasażerskich odbywa się na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza (dmuchawy zainstalowane w ciągu wentylacyjno-oświetlającym umieszczone na suficie). Do ogrzewania pudła zastosowano stanowiskowe zależne nagrzewnice wodno-powietrzne typu autobusowego zamontowane pod siedzeniami pasażerskimi oraz wymienniki konwekcyjne zabudowane na ścianach bocznych.

Wydzielona kabina maszynisty oddzielona jest od przestrzeni pasażerskiej ścianką działową. W tylnej ścianie pudeł członów znajduje się przejście międzyczłonowe (osłonięte podwójną elastyczną konstrukcją harmonijkową). Kabina WC zabudowana jest w środkowej części członu pierwszego z niską podłogą. W przedziale WC zastosowano zbiornik fekalii EVAC AB z izolacją termiczną oraz elektryczną płytą grzewczą, która utrzymuje temperaturę powyżej 0°C. Miejsce do przewozu rowerów oraz większych bagaży wyznaczono w członie drugim w strefie niskiej podłogi.

Wandaloodporne fotele zabudowano w ustawieniu naprzeciw siebie w układzie 2+2. Przedział pasażerski wyposażono w odpowiednie poręcze i uchwyty dla osób stojących. Na pojeździe zastosowano poręcze poziome górne w przedsionkach przy drzwiach wejściowych oraz poziome górne i pionowe w obrębie przejść między siedzeniami. Wsiadanie i wysiadanie z peronów wysokich umożliwiają pionowe i skośne uchwyty zamontowane obok drzwi. W kabinie maszynisty zabudowano szafę aparatury elektrycznej. Rejestrator prędkościomierza zabudowano w pulpicie członu drugiego. W członie pierwszym znajduje się szafa pneumatyczna z aparatura elektropneumatyczną.

Układ napędowy autobusu szynowego stanowią: zespół napędowy (silnik spalinowy z przekładnią główną), przekładnia osiowa na osi zestawu kołowego, wał przegubowy Cardana (łączący obie przekładnie). Elementy całego układu zabudowano pod podłogą nadwozia. Dzięki większemu naciskowi zestawu napędnego niż tocznego możliwe jest rozwinięcie większej siły pociągowej pojazdu. Autobus szynowy typu 212M wyposażono w pneumatyczne układy hamulca: hamulce elektropneumatyczny EP typu bezpośredniego, zespolony hamulec pneumatyczny PN, postojowy hamulec sprężynowy HS, hamulec bezpieczeństwa w kabinach maszynisty, hamulec bezpieczeństwa w przedziale pasażerskim.

Pojazd wyposażono w system informacyjno-rozgłoszeniowy.

Aktualizacja: Nowy przetarg

Ponieważ w pierwszym postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta, Koleje Dolnośląskie ogłosiły drugi przetarg na sprzedaż SA109. W przypadku autobusu szynowego serii SA109-003, typ 212M, numer fabryczny 016 cena wywoławcza to 560 000 zł, a wadium: 56 000 zł. W przypadku autobusu szynowego serii SA109-004, typ 212M, numer fabryczny 017 cena wywoławcza to 530 000 zł netto, a wadium: 53 000 zł. Termin składania ofert upływa 11 maja.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony