Partnerzy serwisu:

Jest pomysł na Narodowe Muzeum Kolejnictwa

PKP Cargo 29.03.2017 593

Jest pomysł na Narodowe Muzeum Kolejnictwa
Parowóz Ty43Fot. Rynek Kolejowy
Powołanie Narodowego Muzeum Kolejnictwa, powstanie międzyresortowego zespołu ds. dziedzictwa kolejowego oraz przygotowanie systemowych przepisów zabezpieczających utrzymanie taboru i zabytków kolejowych – to wnioski z konferencji w Senacie RP.
W czasie dyskusji podczas odbywającej się w senacie konferencji „Ochrona dziedzictwa kolejowego w Polsce. Historia, zasób, problemy i perspektywy” zgłoszono kilka rozwiązań, które mają pomóc w ochronie zabytków kolejowego dziedzictwa w Polsce. Senator Robert Gaweł, przewodniczący senackiego zespołu ds. zabytków kolejnictwa, który wspiera i popularyzuje inicjatywy dotyczące zabytków kolejowych, przedstawił petycję do premier Beaty Szydło w sprawie utworzenia w setną rocznicę odzyskania niepodległości Narodowego Muzeum Kolejnictwa w hołdzie polskim kolejarzom.

Muzeum ma przechowywać i restaurować zabytki kolejnictwa oraz prowadzić nad nimi badania naukowe. Przedmiotem kolejnej inicjatywy było utworzenie międzyresortowego zespołu ds. dziedzictwa kolejowego w Polsce, którego zadaniem będzie przygotowanie regulacji prawnych w sprawie ochrony zabytków i usystematyzowanie potrzeb w tym zakresie w skali kraju.

Przykładem Chabówka

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przedstawił zakres remontów i rewitalizacji zabytkowych dworców kolejowych i innych obiektów infrastruktury, przywracający im dawny charakter. PKP Cargo, organizator konferencji, zaprezentowało z kolei działania na rzecz zabezpieczenia i zachowania dla kolejnych pokoleń zabytkowego taboru kolejowego. Spółka jest właścicielem Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Otacza znajdujące się w nim eksponaty stałą i fachową opieką konserwatorską. Organizuje w skansenie i w kilku parowozowniach w Polsce „Lato z parowozami”, cieszący się dużą popularnością cykl imprez edukacyjnych popularyzujących kolej zwłaszcza wśród młodego pokolenia, z których najbardziej znana jest wieńcząca ten cykl „Parowozjada”.

Stowarzyszenia miały głos

W trakcie kolejnych sesji konferencji nie mogło zabraknąć głosu przedstawicieli stowarzyszeń i klubów miłośników kolei, których pasją są zabytki kolejnictwa. Prowadzą skanseny, są aktywni w przestrzeni internetowej, uczestniczą w akcjach ratowania zabytkowego taboru kolejowego. Dzielili się doświadczeniami i opiniami, omawiając rolę organizacji społecznych w ochronie zabytków kolejnictwa oraz wykorzystaniu ich w rozwoju turystyki regionalnej.

W konferencji uczestniczył m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra, przewodniczący senackiej komisji infrastruktury Stanisław Kogut, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Bittel, prezes Zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński, członek Zarządu PKP Cargo SA Zenon Kozendra oraz samorządowcy, naukowcy, eksperci z branży kolejowej i miłośnicy kolei z organizacji społecznych z całej Polski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony