Partnerzy serwisu:

Jest nowy przetarg na bajpas kartuski. Co się zmieniło w dokumentacji?

Michał Szymajda 21.05.2020 104

Jest nowy przetarg na bajpas kartuski. Co się zmieniło w dokumentacji?
Zdjęcie ilustracyjneFot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Zgodnie z zapowiedzią PKP PLK ogłosiły kolejny przetarg w trybie „projektuj i buduj”, na tzw. bajpas kartuski. Na czas modernizacji linii 201 ma on umożliwić kursowanie kolei pasażerskiej między Gdańskiem a Kartuzami. Później pomoże realizować nowe połączenia.
Poprzedni konkurs ofert na wykonanie modernizacji fragmentu linii 224 i 229 zakończył się niepowodzeniem. PKP PLK zdecydowała się na unieważnienie przetargu ze względu na wysokie ceny ofert. Jak obszernie informowaliśmy wcześniej, zarządca infrastruktury zdecydował się na zmiany w przetargu, dopuszczając na linii wskazanej do remontu niższe parametry.

I tak: pewne jest powstanie wyłącznie mijanki w Starej Pile, natomiast budowa mijanki w Gdańsku Kokoszkach, będzie realizowana tylko wtedy, jeśli PKP PLK wyrazi takie żądanie, w ramach prawa opcji w przetargu. Możemy się spodziewać, że ewentualna korzystna cenowo oferta, zbliży PKP PLK do takiej decyzji. Prędkość maksymalna na całej linii, zamiast 100–120 km/h, będzie wynosić 80 km/h.

"Czas przejazdu z Gdańska do Kartuz podobny". Jest jedno "ale"

Mimo takich parametrów, PLK zapewnia, że obecna częstotliwość kursowania pociągów z Gdańska do Kartuz (co 60 minut w obu kierunkach), na alternatywnej trasie przez Starą Piłę, zostanie utrzymana. „Czas przejazdu pociągu bajpasem kartuskim będzie podobny jak czas obecnych podróży” – pisze zarządca infrastruktury. Brak realizacji mijanki w Kokoszkach, jeśli PLK nie zdecyduje się na ten element, będzie jednak potęgował problemy na linii w wypadku zdarzeń losowych. Opóźnienie jednego pociągu, będzie miało skutek w oczekiwaniu (a więc i wtórnych opóźnieniach) innych w mniejszej ilości miejsc na bajpasie. Mimo to Andrzej Bittel, minister infrastruktury, jest dobrej myśli.

– Bajpas kartuski to kolejna inwestycja infrastrukturalna, która nie tylko poprawi komunikację kolejową w województwie pomorskim, ale także pozytywnie wpłynie na kondycję branży budowlanej. Inwestycje publiczne są najlepszym lekarstwem na spowolnienie gospodarcze i jednocześnie gwarantem powstania nowych miejsc pracy – powiedział wiceminister.

– Bajpas kartuski będzie gotowy przed rozpoczęciem modernizacji linii z Maksymilianowa przez Kościerzynę do Gdyni. Dojazd koleją z Kartuz do stolicy województwa będzie utrzymany – dodał Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Czas na krok marszałka

Realizacja dokumentacji projektowej i prac budowlanych przewidziana jest w okresie styczeń 2021–listopad 2022 r. W ramach prac powstaną także nowe perony w Gdańsku Kokoszkach, Leźnie, Starej Pile i Żukowie Zachodnim. Wyremontowanych lub przebudowanych zostanie 12 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów i przepustów oraz 10 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych.

Zgodnie z porozumieniem zawartym 13 sierpnia 2019 r., Pomorska Kolej Metropolitalna, przy współpracy z miastem Gdańsk ma odbudować 1,5-kilometrowy odcinek linii nr 234 między przystankami Gdańsk Kokoszki i Gdańsk Kiełpinek. Więcej na temat planów PKP PLK i kontrowersjach związanych z nowym przetargiem piszemy tutaj.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony