Partnerzy serwisu:

Jest komunikat kuj-pom. Na linii Bydgoszcz-Chełmża pojadą autobusy

Jakub Madrjas 29.11.2021 4,7k

Jest komunikat kuj-pom. Na linii Bydgoszcz-Chełmża pojadą autobusy
Fot. KOLEJ77, SM42.pl
Województwo kujawsko-pomorskie opublikowało komunikat w sprawie zerwania negocjacji z Arrivą i organizacji przewozów kolejowych od 12 grudnia. Samorząd przyznaje, że ze względu na konieczność zapewnienia taboru, za część pociągów znów pojadą autobusy. 
Dziś (29 listopada) podczas obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego urząd marszałkowski przedstawił informację na temat przygotowań do nowego rozkładu jazdy. Jak grom z jasnego zadziałała wiadomość, że nie będą kontynuowane rozmowy o powierzeniu przewozów od grudnia z Arrivą. Powierzenie jest konieczne, bo opóźniony o ponad dwa lata przetarg na wybór przewoźników kolejowych jest daleki od rozstrzygnięcia, a w grudniu kończą się umowy z Polregio i Arrivą.

Województwo mówi o impasie i przejęciu 130 pracowników Arrivy

- Wobec impasu w postępowaniu przetargowym, które wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w naszym regionie do połowy grudnia 2030, przewidując związane z tym możliwe zakłócenia w publicznym transporcie, Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował się na negocjacje z operatorami świadczącymi obecnie te usługi w Kujawsko-Pomorskiem - Arrivą RP i Polregio. Negocjacje, które prowadziliśmy od dwóch miesięcy, właśnie się zakończyły - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. 

- Wybranym w ich wyniku przewoźnikiem kolejowych na czas od 12 grudnia 2021 do 10 grudnia 2022 jest firma Polregio, która będzie świadczyć przewozy zarówno na liniach zelektryfikowanych, jak i niezelektryfikowanych. Firma zadeklarowała gotowość przejęcia 130 pracowników Arrivy. Oferta przedstawiona przez Arrivę, która wozi obecnie podróżnych na liniach niezelektryfikowanych w naszym województwie, znacznie przekracza środki, które samorząd województwa przeznacza na realizację tego zadania. Niestety, negocjujący w imieniu tej spółki menedżerowie nie byli skłonni do jakichkolwiek negocjacji kosztowych - stwierdziła przedstawicielka urzędu. 

Więcej pieniędzy na przewozy


Jak informuje samorząd województwa, na realizację przewozów kolejowych w najbliższych 12 miesiącach zostanie przeznaczonych 135,7 mln złotych (5,7 mln złotych jeszcze w tym roku i 130 milionów w przyszłym), wobec 90 milionów złotych obecnie. Urząd zapewnił, że "oznacza to o 30 proc. połączeń więcej (łącznie blisko 5 milionów pociągokilometrów). To nie tylko kolejne pary pociągów obsługujących istniejące połączenia. Od 1 kwietnia 2022, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, przywracamy pociągi na trasie Toruń-Sierpc przez Lipno" - czytamy.

Jednocześnie urząd przyznaje, że w pierwszych miesiącach nowej siatki połączeń linię Bydgoszcz-Chełmża będą obsługiwały "tymczasowo regularne kursy autobusów".-  Jest to związane z wynikiem negocjacji – Polregio, które przejmuje tę linię po Arrivie, musi przygotować tabor. Pociągi wrócą 1 kwietnia 2022 - zapewnia urząd dodając, że z kolei od 1 kwietnia 2022 rewitalizowana linia Toruń-Grudziądz będzie także w całości obsługiwana przez komunikację autobusową.

Urząd informuje też, że w postępowaniu przetargowym, które wyłoni przedsiębiorstwa wykonujące usługi kolejowe w regionalnym publicznym transporcie pasażerskim od grudnia 2022 do grudnia 2030, jest obecnie na etapie rozpatrywania skarg złożonych przez potencjalnych operatorów do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Odbyły się już trzy rozprawy, kolejna została wyznaczona na 6 grudnia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony