Partnerzy serwisu:

Wspólny bilet kolei samorządowych już od jutra

mj / RK 31.07.2017 7,4k

Wspólny bilet kolei samorządowych już od jutra
fot. Martyn Janduła
Od wtorku – 1 sierpnia – dostępny będzie za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej kolejowy „Wspólny bilet samorządowy”. Będzie on uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Kolej Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.
– To pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych – mówi prezes związku Dariusz Grajda. – Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami. To swego rodzaju pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek. Jednakże pracujemy na jej rozbudowaniem. Bardzo uważnie wsłuchiwać się będziemy również przede wszystkim w głosy pasażerów i biorąc je pod uwagę – modyfikować bilet.

Jak podkreślają pomysłodawcy, „wspólny bilet samorządowy” to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce. Bilet w cenie 38 złotych ważny jest 24 godziny. Można na nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Będzie on dostępny za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. – Każdy z przewoźników ma podpisaną własną umowę z operatorem SkyCash. Rozliczenia przewoźników z operatorem odbywać mają się na znanych obecnie zasadach – wyjaśnia Agnieszka Lekston, Dyrektor Działu Handlowego Kolei Śląskich. Z tą różnica, że na takim bilecie pasażer będzie mógł teraz pojechać znacznie dalej, bo będzie on honorowany przez pozostałych przewoźników samorządowych.

Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4800 kilometrów linii kolejowych, zatrudniając 6265 pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy i stanowi dziś bardzo poważny i stale rosnący udział na polskim rynku kolejowym. W roku 2016 przewoźnicy zrzeszeni w związku przewieźli ponad 133 miliony pasażerów, co stanowiło 46% liczby wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie PolRegio) z wynikiem 27% a na trzecim PKP Intercity – 13%.

Koleje samorządowe to dziś ponad 500 nowoczesnych pociągów i symbol doskonałej współpracy pomiędzy przewoźnikami jak i z lokalnymi społecznościami. – Będziemy z zaciekawieniem obserwować jaki efekt przyniesie nasza oferta i z jakim zainteresowaniem ze strony podróżnych się spotka – mówi Agnieszka Lekston z Kolei Śląskich. Pomysłodawcy nie chcą jednak zdradzać swoich oczekiwań co do tras, na których oferta spotka się z ożywioną reakcją podróżnych. – Jest to na tyle nowatorskie rozwiązanie, że będziemy na razie obserwować, a później wyciągać wnioski – podkreśla Lekston.

Kolejarze zrzeszeni w związku zapowiadają dalsze wspólne działania. Nie wykluczają także rozmów o poszerzeniu współpracy z Przewozami Regionalnymi i PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony