Partnerzy serwisu:

Akt oskarżenia w aferze Sensus. Obrona nie mogła zapoznać się z materiałami [aktualizacja]

TVN24 01.02.2019 3,4k

Akt oskarżenia w aferze Sensus. Obrona nie mogła zapoznać się z materiałami [aktualizacja]
Fot. Kolej na ŚDM
Do stołecznego sądu wpłynął akt oskarżenia wobec całego byłego zarządu PKP SA – dowiedział się portal tvn24.pl. Chodzi o sprawę ochrony dworców przesz firmę Sensus podczas Światowych Dni Młodzieży.
Akt oskarżenia dotyczy umowy o wartości 2,3 miliona złotych, którą wiosną 2016 roku podpisał prezes zarządu PKP SA. – Zarzutami objęliśmy w sumie jedenaście osób, w tym ówczesnych członków zarządu PKP SA i wykonawców usługi – powiedział tvn24.pl rzecznik prokuratury okręgowej dla Warszawy Pragi Marcin Saduś. Najpoważniejszy zarzut usłyszał były prezes Mirosław P., któremu grozi nawet dziesięć lat więzienia za wyrządzenie szkody "wielkich rozmiarów" w majątku powierzonej mu spółki. – Umowa, którą podpisał z tajemniczą spółką Sensus była fikcją służącą wyprowadzeniu pieniędzy do znajomych – tłumaczył portalowi tvn24.pl jeden ze śledczych, którzy zajmowali się sprawą. Rzecznik praskiej prokuratury Marcin Saduś użył innych słów. Jak nam przekazał, prokurator prowadzący sprawę doszedł do wniosku, że "umowa z zewnętrzną spółką była zbędna – całą zleconą Sensus pracę mogli wykonać pracownicy i tak zatrudnieni na kolei".

Umowę prezes Mirosław P. i jego zastępczyni Cecylia L. podpisali wiosną 2016 roku. Na jej mocy spółka Sensus za 2,3 miliona złotych miała się zająć ochroną antyterrorystyczną dworców na czas Światowych Dni Młodzieży. – Tyle, że jeszcze w trakcie posiedzenia zarządu PKP SA, na którym przedstawiono pomysł umowy z Sensusem wyszło na jaw, że taka spółka tak naprawdę nie istnieje – powiedział tvn24.pl jeden z uczestników zarządu, również objęty aktem oskarżenia. Dokumenty ze stołecznego sądu gospodarczego potwierdzają: w momencie forsowania umowy przez Mirosława P. na "ochronę antyterrorystyczną" dworców, Sensus był w rzeczywistości firmą reklamową, która od ponad dekady nie prowadziła żadnej działalności.

Gdy "Gazeta Wyborcza", a także tvn24.pl ujawniły, że PKP SA powierzyło ochronę dworców podczas Światowych Dni Młodzieży firmie, która nie była nawet agencją ochrony, ruszyło śledztwo CBA oraz prokuratury. Teraz, po niemal trzech latach postępowania, śledczy uznali, że umowa była fikcją. – Chodziło o wyprowadzenie pieniędzy do Sławomira W. Jego Sensus nie potrafił wykonać żadnego zadania, dlatego musiał wynająć kolejne trzy firmy. Ich prezesi także są objęci aktem oskarżenia – wyjaśniła portalowi osoba, która brała udział w śledztwie. Według oficjalnych odpowiedzi, które dostał tvn24.pl, w związku z tą sprawą zdymisjonowano szefa Biura Ochrony Rządu generała Andrzeja Pawlikowskiego (na początku 2017 r.) a także szefa Agencji Wywiadu (jesień 2016 roku). 

Zastrzeżenia do umowy, jaką PKP SA zawarły z Sensus Group, doprowadziły do odwołania całego poprzedniego zarządu PKP SA. – Jest mi przykro, że były prezes PKP SA złamał zobowiązanie – mówił Minister Andrzej Adamczyk. Sprawą zainteresowało się CBA, które zatrzymało kilka osób.

Aktualizacja godz. 15:00

Jak donosi "Głos Wielkopolski", Zaskoczony takim działaniem prokuratury jest adwokat Michał Babicz, pełnomocnik jednego z podejrzanych, który zarzuca śledczym, że nie miał okazji zapoznać się z materiałami sprawy. - O skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu, podobnie jak wcześniej o zmianie prokuratury prowadzącej postępowanie, dowiedziałem się z mediów - mówi gazecie mecenas Babicz. - Ani ja, ani mój klient, pomimo formalnych wniosków, nie mieliśmy możliwości końcowego zaznajomienia się z aktami postępowania, złożenia stosownych wniosków, czy dokończenia składania wyjaśnień przez mojego klienta, które pierwotnie zostało przerwane w prokuraturze. Takie działanie prokuratury uznaję za niedopuszczalne. Narusza to w sposób jaskrawy prawo do obrony i jest sprzeczne z procedurą karną - dodaje.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony