Partnerzy serwisu:

Jerzy Szmit: W 2017 roku w systemie ulg nic się nie zmieni

Michał Szymajda 25.04.2016 496

Jerzy Szmit: W 2017 roku w systemie ulg nic się nie zmieni
W 2017 roku w systemie ulg nic się nie zmieniFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
– Vacatio legis obowiązującego prawa zagwarantuje, że w sprawie ulg ustawowych na przejazd pociągami i autobusami w 2017 roku nic się nie zmieni. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa za pomocą nowej ustawy będzie chciało utrzymać obecny poziom ulg po 2017 roku – można było usłyszeć z ust Jerzego Szmita, podsekretarza stanu w MIB podczas konferencji prasowej.
– Chciałem uspokoić tych wszystkich, którzy są zaniepokojeni informacjami dotyczącymi ulg na przewozy autobusowe. Przewozy będą odbywały się tak jak do tej pory, ulgi będą obowiązywały. Aby mogły obowiązywać także w roku 2017, Senat przygotuje stosowny projekt ustawy, który zacznie być procedowany już w czwartek. Przedłuży on okres wejścia w życia ustawy do końca 2017 roku – powiedział Jerzy Szmit.

Jerzy Szmit określił informacje dotyczące zaprzestania rekompensowania ulg przez rząd, mianem nieprawdziwych. – Przez następny rok MIB będzie pracowało nad takim projektem, który zlikwiduje zagrożenia, które rzeczywiście ustawa obowiązująca mogłaby wprowadzić. Załatwimy sprawę refundacji ulg zgodnie z interesem pasażerów i przewoźników – obiecał dziennikarzom Jerzy Szmit.

Szmit przyznał jednak, że ustawa w nowym brzmieniu po okresie vacatio legis będzie musiała być wprowadzona. – Żeby rozwiązać problem długofalowo, to rzeczywiście musimy się bardzo poważnie nad nową ustawą zastanowić. Jesteśmy zobowiązani do jej wprowadzenia, ponieważ takie wymagania wprowadza na nas prawo unijne. Musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób wraz z wprowadzeniem nowego prawa zabezpieczyć interesy pasażerów i przewoźników – powiedział podsekretarz stanu w MIB.

Kontrowersje wokół mającej obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku ustawy dotyczą także przewozów najszybszymi pociągami. Z ustaleń „Rynku Kolejowego” wynika, że wraz z prowadzeniem nowego prawa ulgi ustawowe w pociągach EIC i EIP (Pendolino), jako niebędących objętymi umową PSC, w większości przestałyby obowiązywać. Problem dotyczy też połączeń Warszawa-Łódź.

Vacatio Legis obowiązującego prawa oznacza, że w 2017 nic się w przejazdach Pendolino i Ekspresami nie zmieni. Czy ulgi będą w nich obowiązywały po 2017 roku? – Po okresie vacatio legis wprowadzimy taką ustawę, która będzie te problemy rozwiązywała. Dziś nie mogę powiedzieć, jaki będzie ostateczny wynik prac, które będą prowadzone przez blisko rok. Zapewniam, że zagwarantujemy w niej interesy pasażerów kolei oraz przewoźników autobusowych, z których bardzo dużo zgłaszało do nowego prawa uwagi – powiedział Rynkowi Kolejowemu minister Szmit.

Więcej na temat projektowanych zmian w prawie przeczytasz TUTAJ.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony