Partnerzy serwisu:

Jedwabny szlak „złotym środkiem”

inf. prasowa 13.07.2017 2,7k

arrow
arrow
Jedwabny szlak „złotym środkiem”
Fot. PKP Cargo
Jedwabny szlak „złotym środkiem”
Jedwabny szlak „złotym środkiem”
Dziś wykonano kolejny krok na drodze do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Chinami a Polską. Okazją do tego było Polsko-Chińskie Forum „Pasa i Szlaku” ds. Współpracy Infrastrukturalnej, organizowane w Warszawie. Słowo wstępne wygłosił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Ożywioną współpracę między Chinami a Polską otworzyła wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w ChRL w listopadzie 2015 roku. Następnie prezydent Xi Jinping w czerwcu 2016 roku odwiedził Polskę. Dwa miesiące temu z wizytą do Chin udała się premier Beata Szydło. W składzie polskiej delegacji, towarzyszącej pani premier, znalazł się m.in. Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju. Seria wizyt na najwyższym szczeblu w tak krótkim odstępie czasu, w efekcie których podpisano ponad 40 strategicznych umów i porozumień, udowadnia, że obu stronom zależy na zacieśnianiu współpracy.

– Od dwóch lat oba kraje stają się sobie bliższe. Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że Polska jest częścią inicjatywy „Pasa i Szlaku”, z kolei strona chińska wyraziła chęć wspierania polskiego rządu w różnych inicjatywach, takich jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego– powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. – Chiny to Państwo Środka, Polska leży w środku Europy. Polska dla Chin, a Chiny dla Polski stają się „złotym środkiem” w drodze do budowania dużych infrastrukturalnych projektów – podsumował wicepremier.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów wspólnie z Zhang Dejiangiem, przewodniczącym Parlamentu ChRL (Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Posiedzenia Przedstawicieli Ludowych) oraz Markiem Kuchcińskim, marszałkiem sejmu RP, otworzyli Polsko-Chińskie Forum „Pasa i Szlaku” ds. Współpracy Infrastrukturalnej. Organizatorem wydarzenia jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wśród gości i prelegentów forum znaleźli się Zhang Dejiang (Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Posiedzenia Przedstawicieli Ludowych – OPPL), Wang Chen (Wiceprzewodniczący Stałego Komitetu OPPL), Fu Ying (Dyrektor Komitetu ds. Zagranicznych OPPL), Zhang Yesui (Wiceminister Spraw Zagranicznych ChRL), Xu Jian (Ambasador ChRL w Polsce). Stronę polską reprezentowali Marek Kuchciński (Marszałek Sejmu), Mateusz Morawiecki (Wicepremier, Minister Finansów i Rozwoju), Grzegorz Czelej (Senator RP, Przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej), Mikołaj Wild (Pełnomocnik Rządu ds. Budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego) i Krzysztof Senger (Wiceprezes Polska Agencji Inwestycji i Handlu). Organizatorzy szacują, że w forum uczestniczyło ponad 200 osób reprezentujących polskie i chińskie przedsiębiorstwa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony