Partnerzy serwisu:

Jedna lokomotywa pociągnie pociąg ekspresowy Hamburg – Budapeszt

Michał Szymajda 27.10.2022 5,3k

Jedna lokomotywa pociągnie pociąg ekspresowy Hamburg – Budapeszt
Fot. CD
Rozwijając siatkę połączeń międzynarodowych, Czesi bardzo mocno postawili na lokomotywy wielosystemowe. Česke Drahy od grudnia będą miały do dyspozycji 27 Vectronów Siemensa.
27 wielosystemowych Vectronów, wypożyczonych przez Czechów z rozmaitych pooli taborowych, będzie pracować na liniach w kraju i na połączeniach zagranicznych. W ruchu mają być 24 pojazdy z 27 wynajętych. Zdaniem Kolei Czeskich takie wydajne obiegowanie jest możliwe, zważywszy na wysoką dostępność Vectronów. Elektrowozy zobaczymy m.in. na liniach z Pragi do Berlina, Hamburga, Flensburga i Rostocku (do tego ostatniego miasta Czesi dojadą po raz pierwszy).

Zobaczymy je także w pociągach do Budapesztu, a Koleje Czeskie pochwaliły się właśnie, że najdłuższą trasą, którą pokona pojedyncza lokomotywa Vectron, będzie trasa Hamburg – Budapeszt, prowadząca skład EC Hungaria. Odległość między miastami wynosi ponad 1 250 kilometrów, wielosystemowy elektrowóz przemierzy 4 kraje podczas 14-godzinnej podróży. Zmiana systemu napięcia na niemiecko-czeskiej granicy nie wymaga przy obsłudze Vectronem zamiany lokomotywy.

Koleje Czeskie wykorzystują maszyny trójsystemowe (3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC, 15 kV 16,7 Hz AC) o mocy 6 400 kW i maksymalnej prędkości 200 km/h. Lokomotywy wyposażone są w nowoczesne elementy łączności GSM-R oraz w europejski system bezpieczeństwa ETCS oraz systemy krajowe.

Warto podkreślić, że w 2022 roku Koleje Czeskie zamówiły bezpośrednio u Siemensa 50 lokomotyw Siemens Vectron w wersji do ruchu z prędkością 230 km/h. Jeden z takich elektrowozów był pokazywany na targach Innotrans 2022 w Berlinie.

Maszyny Siemens Vectron są również obsługiwane przez spółkę zależną ČD Cargo. Łącznie przewoźnik towarowy ma ich kilkanaście (12 na własność), właśnie kupił 10 kolejnych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony