Partnerzy serwisu:

Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty

Roman Czubiński 18.04.2016 380

arrow
arrow
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
TKt48-18 na obrotnicy przed wyjazdem fot. Roman Czubiński
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Jaworzyna Śląska: Sezon turystyczny rozpoczęty
Przejazd zabytkowego składu z parowozem TKt48-18 na trasie Jaworzyna Śląska – Dzierżoniów – Jaworzyna Śląska symbolicznie rozpoczął sezon turystyczny w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Według aktualnych planów, w roku 2016 na szlak wyruszy 8 specjalnych pociągów turystycznych (nie licząc czterech, uruchomionych do tej pory). Dodatkowo od 1 maja do 25 września w każdy weekend będą kursowały pociągi wakacyjne: poranny „Czerwony Baron” i popołudniowy „Pionier” do Dzierżoniowa.
Pociąg dowiezie do atrakcji regionu

– Do projektu przystąpiły w tym roku kolejne dwa samorządy. Wspierają uruchamianie pociągów zarówno pod względem finansowym, jak i promocyjnym. Mimo starań, nie udało się jednak skłonić do takiego zaangażowania dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Postawa samorządów lokalnych jest jednak dowodem, że warto stawiać na rozwój turystyki opartej na zabytkach techniki – mówi dyrektor MPiK Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Szlak tzw. Magistrali Podsudeckiej obfituje w atrakcje turystyczne. – W Krzyżowej znajduje się jeden z większych i piękniejszych zespołów pałacowo-parkowych na Dolnym Śląsku. Obiekt ten jest wykorzystywany w polsko-niemieckich wymianach młodzieżowych. Byli właściciele, rodzina von Moltke, ma duże zasługi dla demokratyzacji Niemiec i walki z nazizmem – mówi zastępca wójta gminy Świdnica Zbigniew Kanicki. Właśnie na dziedzińcu tego pałacu odbyła się słynna polsko-niemiecka Msza Pojednania 12 listopada 1989 r.

Coraz więcej pasażerów

Uruchamiane przez Muzeum pociągi specjalne cieszą się dużą popularnością. W ubiegłym sezonie (tylko od lipca do września) skorzystało z nich prawie 10 tysięcy osób. – O tym, jak bardzo atrakcyjne dla turystów są przejazdy z parowozem, świadczą choćby tłumy, jakie czekały na nas na peronach w Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie – mówi Szczerbińska-Tercjak. Po rozpoczęciu sprzedaży biletów na dany pociąg specjalny wszystkie miejsca rozchodzą się na ogół w ciągu kilku godzin. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu, Muzeum zamierza wkrótce wydłużyć skład o trzeci wagon dwuosiowy (Bi29), którego remont zbliża się do końca. Tym razem wnętrze wagonu otrzyma standard drugiej klasy (obecnie kursujące dwa wagony Ci28 reprezentują klasę trzecią).

Nowości w tym sezonie to przede wszystkim wydłużenie trasy pociągu wakacyjnego, który w ubiegłym, pierwszym sezonie dojeżdżał z Jaworzyny tylko do Świdnicy Miasta. Program przejazdu zostanie także wzbogacony o zwiedzanie świdnickiej starówki z przewodnikiem. Jedną z głównych grup docelowych są rodziny z dziećmi, stąd udział w inauguracyjnym przejeździe grup dzieci z przedszkoli w Jaworzynie Śląskiej, Świdnicy i Krzyżowej.

Co nowego w Muzeum?

Najbliższy pociąg turystyczny („Piast Śląski”) wyruszy 30 kwietnia, by dowieźć pasażerów z Jaworzyny na Paradę Parowozów do Wolsztyna. Święto Trzeciego Maja będzie można uczcić przejażdżką „Konstytucją” na trasie Jaworzyna – Wrocław, a Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia – „Antracytem” do Wałbrzycha. Na 23 października zaplanowano przejazd „Westfalczyka” ze Świdnicy przez Jaworzynę do Jawora. W Święto Niepodległości „Orzeł Biały” zabierze pasażerów do Wrocławia, 26 listopada na tory wyruszy „Kolejarz” do Legnicy, a 4 grudnia – „Pociąg Świętego Mikołaja” do Dzierżoniowa. Ostatni dzień roku to planowana data uruchomienia pociągu „Sylwester” do Katowic.

Sama kolekcja Muzeum wzbogaciła się ostatnio o wagon barowy, który będzie służył jako stacjonarny punkt gastronomiczny dla zwiedzających. Placówka wzorem poprzednich lat organizuje szereg imprez przeznaczonych zarówno dla miłośników kolei, jak i dla szerszej publiczności: wystawę lokomotyw spalinowych „Diesel Fest” (30 kwietnia – 3 maja), Noc Muzeów (14 maja), edukacyjne warsztaty dla dzieci od 4 do 15 lipca, Festiwal Zabytków Techniki (12-15 sierpnia) i Galę Parowozów (zlot czynnych lokomotyw z Niemiec, Czech i Polski) w dniach 10 i 11 września.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony